„Zęboszczotki” Pittau & Gervais – recenzja

Comment

NASZE RECENZJE
zeboszczotki_babaryba_zainspiruj-malucha-11

Zapraszam Was w podróż do krainy… szczoteczek do zębów. Nic ciekawego – pomyślicie! Bo niby co można napisać o szczotkach na  kilkunastu stronach. A jednak, jesteście w błędzie, przekonacie się sami czytając ten wpis. Kolejna recenzja z cyklu #Zainspirumaluchadobrąksiążką poniżej.

Szczoteczka do zębów – przedmiot, który wraz z pastą do zębów używany jest do utrzymania czystości zębów i jamy ustnej. Służy do rozprowadzania pasty po czyszczonej powierzchni, usuwania resztek pokarmowych i osadu poprzez pocieranie nią o zęby i tkankę miękką, w tym język i dziąsła.

Oprócz klasycznych szczoteczek do zębów popularne stają się też tzw. elektryczne szczoteczki do zębów, wyposażone w silniczek elektryczny wprawiający główkę szczoteczki (najczęściej okrągłą) w ruch oscylacyjno-obrotowy celem efektywniejszego mycia zębów.” Wikipedia

zeboszczotki_babaryba_zainspiruj-malucha-12

No właśnie, niby zwykła rzecz, przedmiot codziennego użytku – nic nadzwyczajnego. A gdyby tak do tematu podejść z dziecięcą fantazją? Gdyby stworzyć szczotkę dla bliźniaków, muchy, jeża, kury, dentysty,  murarza, alpinisty, strażaka itd.? A może baranek, królik oraz wiewiórka też chciałyby mieć swoją własną szczotkę? Dlaczego by nie! Na taki pomysł wpadli autorzy książki „Zęboszczotki”,  duetu Pittau & Gervais od wydawnictwa Babaryba.

Książka przypominająca na pierwszy rzut oka album – sztywna okładka, gładkie kartki, galeria obrazków. A jak to album służy do oglądania, podziwiania. A w tej książce rzeczywiście jest co oglądać. Mamy tu pełną galerię przeróżnych szczotek, ilustracje są proste. Bo choć treści tu nie ma (prócz podpisów, które służą określeniu, dla kogo jest dana szczoteczka) to niesie ze sobą głębsze przesłanie. Każda szczotka jest inna, specyficzna, unikalna i idealnie dopasowana do jej użytkownika i tak np.

zeboszczotki_babaryba_zainspiruj-malucha-1

szczotka dla kury jest z robakami

zeboszczotki_babaryba_zainspiruj-malucha-3

dla rysownika z kredkami

zeboszczotki_babaryba_zainspiruj-malucha-4

dla piekarza w kształcie bagietki

zeboszczotki_babaryba_zainspiruj-malucha-6

dla alpinisty z górami

zeboszczotki_babaryba_zainspiruj-malucha-5

dla kwiaciarza z kwiatami

Niby,dla nas dorosłych, całkiem proste skojarzenia dla dzieci zaś mogą stać się bazą do zadawania pytań dodatkowych i poznawania otaczającego je świata oraz różnorodności zwierząt, zawodów.

Książka niesie pewne ogólne przesłanie, choć wszyscy jesteśmy podobni (wszyscy myjemy zęby) to każdy z nas jest inny, ma inne potrzeby i oczekiwania.

Książka bawi!!

zeboszczotki_babaryba_zainspiruj-malucha-10

szczotka dla rybaka z rybami

zeboszczotki_babaryba_zainspiruj-malucha-2

dla muchy z kupą – choć ta szczotka może również obrzydzać, ale chyba tylko dorosłego 😉

zeboszczotki_babaryba_zainspiruj-malucha-7

dla pedikiurzystki z palcami u stóp.

zeboszczotki_babaryba_zainspiruj-malucha-8

Dodatkowo uczy również empatii oraz intryguje – szczotka dla niewidomego, której możemy dotknąć bo jest wypukła. Na chwile można zmienić perspektywę z osoby widzącej na niewidomą, wystarczy zamknąć oczy i dotknąć szczotki…

zeboszczotki_babaryba_zainspiruj-malucha-9

Szczotka dla niewidzialnego, której nie widać.

Dla dzieci jest to lektura która zapewnia dobrą zabawę, będzie też bodźcem  dla uruchomienia wyobraźni, myślenia abstrakcyjnego i stworzenia kolejnych zęboszczotek. Niby zwykła rzecz – szczotka do zębów a ile w tym zabawy i miejsca na przemyślenia. Od razu chce się myć zęby i dobrze się przy tym bawić. Dla mnie książka stała się punktem wyjścia do rozmów na temat różnych zawodów, potrzeb każdego człowieka, trybie życia specyficznym dla każdego i co najważniejsze o konieczności dbania o zęby – niezależnie od tego czy jesteśmy alpinistą, monterem kaloryferów, kobietą, mężczyzną, dzieckiem, dentystą, pedikiurzystką, cukiernikiem, piekarzem itd.!

Dla mnie książka stała się również punktem wyjścia do rozmów, o różnych zawodach, o trybie życia, odmiennych potrzebach, ale też właśnie wciąż o konieczności dbania o zęby.

A teraz zastanówcie się jak powinna wyglądać wasza indywidualna szczotka? Narysujcie są!

Książka do kupienia na stronie wydawnictwa BABARYBA

Share on VKShare on FacebookShare on LinkedInPin on PinterestTweet about this on Twitter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.