Zbiór zabaw z nakrętkami

Comment

MONTESSORI ZABAWY 1-2 lata ZABAWY 2-3 lata ZABAWY MATEMATYCZNE ZABAWY POWYŻEJ 3 LAT
zabawa nakretkami (1) gowne

Za każdym razem gdy chcemy coś wyrzucić, w pierwszej kolejności zastanawiamy się, czy da się go wykorzystać do zrobienia jakiejś kreatywnej zabawki dla naszych maluchów. Ta sama myśl pojawia się przy każdej nakrętce po napojach.

Poniżej 7 propozycji zabaw nakrętkami:

Przepychanie nakrętek do odpowiedniego według rozmiaru otworu innej butelki.

Taka zabawa jest w stanie pochłonąć nasze dzieci na dosyć długi czas, i Waszym również powinna się spodobać. Najbardziej wciągającą jest gdy wśród zebranych nakrętek znajdą się takie nieco większe, które będą wymagały pewnych wysiłków by umieścić je w środku. Zabawa wpływa pozytywnie na rozwój motoryki małej, koncentrację i uwagę. Jest też dobrym ćwiczeniem na cierpliwość, wytrwałość. Pryz okazji można również poćwiczyć kolory.

zabawa nakretkami (2)

Przekładanie nakrętek z jednego pojemnika do drugiego

Dajcie dziecku dwie miseczki oraz drewnianą łyżkę lub szczypce do mięsa. Poproście by poprzekładało za ich pomocą nakrętki z jednej do drugiej miseczki.

Sortowanie po kolorach

Zabaw sprzyjająca nauce oraz utrwaleniu znajomości kolorów. Jest tez dobrym ćwiczeniem paluszków dziecka. Chodzi o to by kolorami posortować nakrętki na kupki.

zabaw nakrętkamii (5)

Powtórz wzór

Dorosły układa pewien wzór, schemat kolorystyczny zadaniem dziecka jest go odwzorować. Rozpocznijcie od 1-2 kolorów, 3-4 elementów, przechodząc do coraz bardziej skomplikowanych wzorów. Całość dostosujcie do wieku Waszego malucha

Przedłuż wzór

Wersja dla niego starszych dzieci. Podobnie jak w poprzedniej zabawie dorosły układa ciąg nakrętek wg. określonego przez siebie schematu, zadaniem dziecka jest odkryć schemat i przedłużyć powstały wzór.

Łowienie nakrętek

Zabawa świetnie wpływa na precyzję ruchów malucha, a dodatkowo jest świetną atrakcją, każdy maluch bowiem lubi się chlapać w wodzie, prawda? 😉

Zabawa ta sprzyja rozwojowi motoryki ręki, oceny na oko, precyzji ruchów i. poprawie humoru, przecież wszystkie dzieci lubią  chlupać się w wodzie!

Wykładanie figur, cyfr, liter podobnych na wzór

Poproście dziecko by układało dowolne wzory lub znane mu cyfry i litery. Starsze dzieci mogą układać wymyślone wzory. Ograniczeniem jest tylko ich wyobraźnia. Dorosły może układać wzory, w których pozostawi wolne miejsca, a zadaniem dziecka będzie je uzupełnić.

zabawa nakrętkamii (2)

zabaw nakrętkamii (4)

Spodobały się nasze idee? Opowiedzcie drugim rodzicom, udostępnijcie dalej nasze zabawy z nakrętkami.

A jak wy bawicie się z nakrętkami? Podzielcie się w komentarzach.

Share on VKShare on FacebookShare on LinkedInPin on PinterestTweet about this on Twitter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.