Zabawy z niemowlakami i nie tylko

Comment

ZABAWY 1-2 lata ZABAWY 2-3 lata ZABAWY PONIŻEJ 1 r.ż. ZABAWY POWYŻEJ 3 LAT ZABAWY RUCHOWE ZABAWY TWÓRCZE ZABAWY W DOMU
20140119_142424

Wspieranie rozwoju niemowląt poprzez zabawę, jest najlepszym co możemy dać naszym maluchom. Wszelkie formy zabawy uczą dzieci poznawania otaczającego je świata, pozytywnie wpływają na rozwój zdolności poznawczych (rozwiązywanie problemów, pamięć, uwaga, język). Zabawa (wg. teorii naukowych) stymuluje powstawanie nowych połączeń międzykomórkowych, które wpływają na rozwój inteligencji. Dodatkowo zabawy wymagające aktywności mogą rozładować negatywne emocje i ewentualne napięcie. Poniżej kilka zabaw od pół roku.

Turlamy piłkę

Jeśli Wasz maluch dopiero zaczął siadać, możecie z nim poturlać piłkę. Starajcie się zachęcić je do turlania jej, w wyznaczone przez Was wcześniej miejsce. Każda udana próba niech zostanie nagrodzona brawami, a przy ewentualnych pomyłkach, wróćcie piłkę i zachęćcie dziecko jeszcze raz, do turlania jej w określonym kierunku. Oczywiście, im starcze dziecko, tym zadanie powinno być bardziej skomplikowane.

Będę muzykiem!

Do tej zabawy potrzebujecie zwykłe słoiki. Napełnijcie je wodą, każdy na różnym poziomie, dajcie dziecku drewnianą łyżkę, lub pałeczkę i poproście by w nie stukało. Do tej zabawy będą potrzebne zwyczajne słoiki. Ku zdziwieniu dziecka, brzmienie każdego będzie inne. Niech maluch gra na słoikach, a Wy mu dyrygujcie. Później możecie zamienić się rolami.

Kto jest szybszy?

W tę zabawę, możecie bawić się w dowolnym miejscu, w dowolnym czasie. Na przykład, kto szybciej zawiąże sznurówki, kto szybciej zje kaszę, kto znajdzie piłeczkę i tak dalej. Pamiętajcie, że by dziecko zainteresowało się tą formą rozrywki, musi jednak częściej być zwycięzcą.

Gramy piłkami

Zarówno maluchy, jak i tatusiowie, lubią bawić się piłkami. Usiądźcie naprzeciwko siebie, i rzucając do siebie piłkę, wymieniajcie nazwy np. owoców, zwierząt, wszystko to co zna już Wasze dziecko. Bawiąc się z mniejszymi dziećmi, które nie mówią, niech tylko dorosły wymienia nazwy.

Znajdź skarb

Zawczasu schowaj gdzieś (w domu, na działce) pudełko z napisem SKARB. W środku niech będzie jakaś np. zabawka, którą już wcześniej chciało dziecko.. Teraz zaproponujecie bobasowi odszukać skarb, obowiązkowo mu pomóżcie.

Budujemy labirynt

Macie już dość zabawy samochodami? Oto sposób jak wnieść trochę odmiany, różnorodności do tej zabawy. Poproście dziecko, jeśli będzie konieczność, pomóżcie mu zbudować labirynt z klocków. Niech maluch przejedzie labirynt, od początku do końca. Taka zabawa rozwija uwagę, logiczne myślenie (jak wyjść ze skomplikowanej sytuacji).

Ja – pilot!

Dzieci, zazwyczaj, lubią gdy się je podrzuca, trzyma w górze. Jeśli Twoje dziecko też to lubi, ta zabawa będzie dla niego dobra. Niech na chwilę zmieni się w pilota, a Wy weźcie go na ręce i polećcie po całym mieszkaniu. Zabawa pozytywnie wpływa na stymulację myślenia obrazowego, rozwija koordynacje ruchów, a nawet mowę.

Jedź koniku!

Na znamy dziecka, które nie lubi zabawy w konika! Opiekun przechodzi w pozycję na kolanach, z podpartymi rękami, sadzając sobie dziecko na plecach. Druga wersja (dla dzieci nieco młodszych), opiekun siada na dywanie, wyciąga nogi przed siebie, sadza dziecko na udach, i trzymając je za ręce, unosi nogi, udając galop konia. Możecie również posadzić dziecko na kolanach.

Nie kąpiel, a bajka!

Twój maluch lubi kąpiel? Świetnie! Możecie wspólnie zmienić zwykłą kąpiel w coś niezwykłego. Dajcie dziecku trochę zabawek do kąpieli, np. wędkę, niech łowi ryby. Mniejszym dzieciom możecie dać sitko i niech wyławiają, pływające zabawki. Ze starszym możecie odegrać jakąś fabułę. Na przykład, maluch jest kapitanem statku, który wypłynął na niebezpieczne wody. A zabawki w wodzie – to rekiny lub piraci. Opowiadajcie o morskich zwierzętach, wydawajcie różne odgłosy. Dziecko będzie zachwycone, w końcu kto opowiada lepiej niż tata lub mama?

Jeśli zabawa przypadła Wam do gustu, udostępnijcie ją u siebie w social mediach poprzez naciśnięcie przycisku poniżej lub polubcie nas na Facebooku TU

Dziękujemy!

Share on VKShare on FacebookShare on LinkedInPin on PinterestTweet about this on Twitter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.