Zabawy wyciszające przed snem

Comment

ZABAWY 2-3 lata ZABAWY POWYŻEJ 3 LAT ZABAWY W DOMU
20140423_090807

Zabawy mogą być przeprowadzane przed samym snem, już w pokoju dziecka, niektóre nawet w łóżku. W ten sposób po zabawie dziecko się zrelaksuje i szybciej zaśnie. Istnieje mnóstwo wyciszających zabaw. Poniżej przedstawiamy tylko 10 z nich. Możecie je dowolnie modyfikować, dopasowywać do wieku Waszego dziecka.

Cicho sza…

Zasady tej gry są bardzo, bardzo proste. Musicie stworzyć absolutną ciszę, a następnie słuchać, co dzieje się wokół. Wsłuchajcie się w otaczające Was dźwięki. Na przykład, komputer lub śpiew świerszczy. Niech dziecko wymieni wszystkie dźwięki, które usłyszy w tej głuchej ciszy.

Magiczny dywan

Znajdźcie w domu jakiś mały dywanik, matę lub kocyk. Powiedzcie dziecku, że dywan ten jest magiczny. Usadźcie na nim wspólnie. Dywan jest miejscem do opowiadania niezwykłych historii. Rodzic zaczyna historię słowami – „Dziś nasz latający dywan poleci …” Dziecko powinno uzupełnić zdanie, wybierając miejsce do którego wspólnie polecicie. Następnie historię uzupełniajcie nawzajem, po kolei. Ta gra świetnie rozwija twórcze myślenie dziecka!

Dziennik

Stwórzcie z dzieckiem dziennik, który będziecie wspólnie uzupełniać, każdego wieczoru. Wpisujcie w nim wszystkie wydarzenia z całego dnia. Niech dziecko wskaże wydarzenie, które go najbardziej ucieszyło, akurat tego dnia.

Dzień z życia zwierząt

Poproś dziecko, aby opowiedziało jak minął mu dzień. Następnie niech spróbuje porównać swój dzień, do dnia jakiegoś zwierzaka. Pozwól mu wyjaśnić, dlaczego wybrał akurat takie zwierzę. Tłumaczenia dzieci bywają naprawdę niezwykłe.

Rysunki

Spróbuj palcem narysować coś na plecach dziecka. Zadaniem malucha, będzie zgadnąć, co narysowałeś.

Kto do nas przyszedł?

Kolejna zabawa, delikatnie masującą plecy dziecka. Rodzic delikatnie stukając palcami o plecy, pokazuję jak chodzą różne zwierzęta. Dziecko musi zgadnąć o jakie zwierzę chodzi, kto go odwiedził?

Magiczna torba

Do torby lub worka włóż kilka małych zabawek. Poproś dziecko by delikatnie wsadziło do niego rękę, znalazło jedną zabawkę i nie wyciągając jej, zgadło co trzyma.
Głębokie oddechy

Możesz położyć  maluszkowi na brzuszku jego ulubioną zabawkę. Niech głęboko oddycha, tak aby zabawka „pływała”, unosiła się na rosnącym  brzuszku. To ćwiczenie jest podobne do ćwiczeń jogi. Zabawa spowalnia oddech i uspokaja.

Logiczny łańcuch

Rozłóż przed  dzieckiem różne figury geometryczne, w logicznym łańcuchu np. kwadrat, koło, trójkąt, kwadrat, koło … Poproś dziecko,  aby kontynuowało  łańcuch, zachowując logiczny ciąg.

Haftowanie, wyszywanie

Wcześniej przygotuj sobie geometryczną figurę z kartonu, zrób w niej małe otwory. Przed snem daj dziecku ten wzór i sznurek. Maluch będzie musiał wyhaftować, poprzez przekładanie sznurka, z dziurki do dziurki, stworzony przez Ciebie wzór.

Pamiętajcie, że wiele z przedstawionych powyżej zabaw  rozwija uwagę i twórcze myślenie, a także pamięć dziecka. Dlatego bawcie się w nie jak najczęściej.

Jeśli wykorzystacie naszą inspirację, prześlijcie nam koniecznie zdjęcia z zabawą i wyniki Waszych prac na zainspirujmalucha@gmail.com, Chętnie stworzymy z nich galerię.

Jeśli zabawa przypadła Wam do gustu, udostępnijcie ją u siebie w social mediach poprzez naciśnięcie przycisku poniżej lub polubcie nas na Facebooku TU

Dziękujemy!

Share on VKShare on FacebookShare on LinkedInPin on PinterestTweet about this on Twitter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.