Zabawy w kuchni

Comment

MONTESSORI ZABAWY 1-2 lata ZABAWY 2-3 lata ZABAWY TWÓRCZE ZABAWY W DOMU ZABAWY W KUCHNI
unnamed - копия

Każdy z nas zastanawiał się, jak zająć dziecko w kuchni, póki spokojnie nie przygotujemy posiłku. Czy zabawy w kuchni mogą być rozwijające? Czy w ogóle można rozwijać dziecko przy codziennych obowiązkach? Odpowiedź jest jedna i bardzo prosta – TAK! Poniższe zabawy z pewnością przydadzą się wszystkim. Z doświadczenia wiemy, że maluch 1,5 roku – 3 lata może całkiem sporo pomóc w kuchni.

Gotujemy razem 

Przy robieniu śniadania, maluch może obrać jajko ze skorupki, albo chociaż mandarynkę. Może też spróbować posmarować kromkę chleba masłem. Dziecko w tym wieku nie powinno mieć problemu również z podarciem, na małe kawałki, liści sałaty. Chętnie tez pomoże umyć wcześniej owoce i warzywa.

1unnamed - копия

Maluch chce banana? Nic prostszego, niech sam pokroi go w małe kawałeczki. Jeśli boicie się dać mu normalny nóż, banana pokroi również drewnianym lub plastikowym z zestawu zabawkowego. Co więcej, z takiego noża będzie mógł od razu zjeść.

unnamed (2)

Zaproponujcie dziecku poczęstowanie (przestudzoną) herbatką jego małych przyjaciół – ulubiona maskotę, psa, kota lub lalkę. Nauczcie go również, że trzeba pozmywać po gościach.

Dziecko chętnie pomoże też przy innych obowiązkach – pieczeniu ciasta, ugniataniu ciasta na pierogi, wytnie herbatniki.

Oczywiście, wszystkie te zabawy powinny zostać przeprowadzone pod Waszym nadzorem.

Bywa czasem tak, że chcemy by dziecko zajęło się czymś samo. Poniżej takie warianty zabaw.

Niechaj wasze dziecko ” nakarmi” zwierzątka, zrobionych z pudełek lub butelek, makaronem czy fasolą. Maluch może też karmić łyżeczką (co utrudni trochę sprawę) np. ryżem, kaszą manną, grochem.

 

Jeśli macie orzeszki, to możecie je porozkładać do opakowania po jajkach, albo foremek do muffinek. A stamtąd niech dziecko przekłada je do butelki. Gwarantuje to około 15 minut skupienia.

Macie w szafce wykałaczki? Świetnie, przydadzą się do kolejnej zabawy. Koniecznie dajcie je dziecku. Wysypcie wszystkie na talerzyk, a maluch nich powkłada je z powrotem. Zerkajcie tylko by się nie skaleczyło.

Jeśli dołączycie do zabawy zapałki, zmieszacie wszystko razem, zabawa nieco się skomplikuje. Dziecko będzie musiało podzielić wykałaczki i zapałki na dwie oddzielne kupki.

Czy znajdziecie w swojej kuchni gąbki do mycia naczyń? Z całą pewnością tak! Z nich można zrobić jeżyka, potrzebujecie jednak, znów kilka wykałaczek. Z gąbek maluch może budować również wieże, albo pociąg w którym pasażerami będą np. zabawki, u nas świetnie sprawdziły się zwierzątka.

unnamed (4)

unnamed (5)

unnamed (6)

 

unnamed (7)

Kuchenne krzesła możecie obwiązać wstążkami, niech dziecko je rozwiązuje do woli!

Na koniec kuchennych zabaw, wręczcie swojemu pomocnikowi szczotkę i szufelkę, niech posprząta po zabawie.

Jeśli wykorzystacie naszą inspirację, prześlijcie nam koniecznie zdjęcia z zabawą i wyniki Waszych prac na zainspirujmalucha@gmail.com, Chętnie stworzymy z nich galerię.

Jeśli zabawa przypadła Wam do gustu, udostępnijcie ją u siebie w social mediach poprzez naciśnięcie przycisku poniżej lub polubcie nas na Facebooku TU

Dziękujemy!

Share on VKShare on FacebookShare on LinkedInPin on PinterestTweet about this on Twitter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.