Zabawy w kałużach

Comment

ZABAWY 2-3 lata ZABAWY NA ZEWNĄRZ ZABAWY PONIŻEJ 1 r.ż. ZABAWY POWYŻEJ 3 LAT ZABAWY RUCHOWE
zabawy-w-ka--u--ach-4

O tym jak pozytywnie wpływają na nas i nasze dzieci  spacery, można by długo mówić. Ważne jest by raz dziennie, chociaż na chwilę zaczerpnąć świeżego powietrza – poruszać się, pooddychać. Idealnym byłoby spędzenie na dworze 2 godzin dziennie. Spacer poprawia nastrój, wzmaga apetyt. Więc jeśli masz w domu niejadka, codziennie przed obiadem zabierz go za spacer. Po takiej dawce powietrza zje danie, chętniej niż zwykle.

Dotlenianie, słońce, światło i ruch wpływają na ogólne funkcjonowanie malucha, zwiększają odporność. Codzienne spacerowanie jest świetną nauką dla organizmu jak radzić sobie ze zmianami temperatury. Ponadto pod wpływem promieni słonecznych wytwarza się witamina D, niezbędna do prawidłowego rozwoju kości i zębów. Nie da się ukryć, że spacery są również świetną okazją do poznawania świata przez małego odkrywcę. W efekcie dziecko zdobywa wiedzę, doświadczenia i umiejętności niezbędne do funkcjonowania. Pobyt na świeżym powietrzu umożliwia również pozytywne rozładowanie energii, nie tylko dla tych najbardziej aktywnych maluchów.

Obecnie na dworze jest raczej mokro i bardzo jesiennie. Na drogach i chodnikach jest wiele kałuż. Dla nas dorosłych kałuża jednocześnie kojarzy się z myciem butów, brudem i przemoczonymi skarpetkami. Dzieci widzą to jednak inaczej – kałuża równa się dobra zabawa! Więc jeśli Wasze maluchy mają kalosze, biegnijcie szybko w poszukiwaniu miejsca do zabawy. Poniżej kilka propozycji jak się bawić. I tym razem zabawy testowane były przez nasze dzieci, powiemy Wam, że długo nie musiałyśmy ich namawiać.

Płyń łódeczko

Każda kałuża to idealne miejsce do puszczania statków. A statki możecie zrobić wspólnie z maluchem, przed wyjściem na dwór. Zróbcie je z tego czym dysonujecie w domu – opakowanie po jogurcie, skorupka orzecha, plastikowa butelka czy tektura po mleku. My zrobiłyśmy wersję z orzechów, zostało nam ich kilka po malowaniu orzechami, o którym pisałyśmy wcześniej oraz po robieniu jeża z orzechów.

zabawy w kałużach (1)

Łowienie rybek

 Doskonała zabawa dla dzieci w wieku 2-4 lat. Wystarczy wziąć ze sobą z domu sznurek lub kawałek nitki, by znalezione podczas spaceru gałęzie, zmienić w wędkę do łowienia rybek.  Zamiast haczyka na końcu sznurka lub nitki, można zawiązać coś w miarę ciężkiego (np. szyszkę, żołędzia, kasztan itp.). Do kałuży wrzućcie kilka listków, które będą rybkami
i zabawa gotowa!

zabawy w kałużach (2)

Mierzenie i liczenie kałuż

Ile jest kałuż na ulicy? Która z nich jest najgłębsza? A która najdłuższa, gdy mierzymy ją krokami? A czy da się ją przeskoczyć?  Dziecięca wyobraźnia nie zna granic, każdą kałużę można badać na wiele sposobów. Maluch chętnie wskoczy, będzie ją przeskakiwał, mierzył krokam, chętnie też pochlapie wszystko w koło. Można zrobić też mapę kałuż w okolicy, każdej nadać imię i właściwie oznaczyć

zabawy w kałużach (4)

Celowanie do kałuży

Do tej zabawy potrzebne są kamienie lub kasztany. Przed kałużą narysuj dziecku linię, odległość dobierz odpowiednio do wieku malucha. Zabawa polega na celowaniu, dodatkowo można zrobić zawody, kto rzuci dalej z wyznaczonego miejsca. Dla dzieci które są nieco starsze, można zmodyfikować i utrudnić zabawę. Wrzućcie do kałuży liść, w który dziecko będzie musiało wycelować.

Jeśli wykorzystacie naszą inspirację, prześlijcie nam koniecznie zdjęcia z zabawą i wyniki Waszych prac na zainspirujmalucha@gmail.com, Chętnie stworzymy z nich galerię.

Jeśli zabawa przypadła Wam do gustu, udostępnijcie ją u siebie w social mediach poprzez naciśnięcie przycisku poniżej lub polubcie nas na Facebooku TU

Dziękujemy!

Share on VKShare on FacebookShare on LinkedInPin on PinterestTweet about this on Twitter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.