Zabawy szyszkami, żołędziami

Comment

ZABAWY 1-2 lata ZABAWY NA ZEWNĄRZ ZABAWY PONIŻEJ 1 r.ż. ZABAWY RUCHOWE
DSC02351

Jesień sprzyja poszukiwaniom naturalnych zabawek. Poniżej znajdziesz 8 zabaw dla dziecka z użyciem materiału przyrodniczego. Zabawy przeznaczone dla dzieci od 8 mies. do 1,5 roku.

Zbieramy szyszki.

Dla dziecka, które niedawno nauczyły się chodzić, to nie jest łatwe zadanie. Jeśli dziecko będzie miało problem z pochyleniem, kucnięciem po szyszkę, podajcie mu ją, a maluch niech włoży ją do koszyczka.. To proste ćwiczenie rozwija koordynację ruchową i motorykę małą smyka.

Wyjmowanie i wkładanie szyszek do wiaderka.

Gdy już uda Wam się wyzbierać sporą ilość szyszek, usiądźcie gdzieś wygodnie i dokładnie obejrzyjcie Wasze skarby. Wyjmij pojedynczo każdą szyszkę i połóż obok malucha, wyliczaj przy tym „pierwsza szyszka, druga szyszka itd.” Gdy już wyciągniecie wszystkie, poproście dziecko by włożyło je z powrotem, również pojedynczo.

Daj szyszkę wiewiórce!

Wskażcie dziecku drzewka, pod które będzie musiało zanieść szyszki dla wiewiórek. Sami usiądźcie w pewnej odległości od drzew. Gdy dziecko zaniesie jedną, poproście je by wróciło do Was po kolejną, i wskażcie mu następne drzewo.

Gdzie szyszka?

Pokazujemy dziecku, jak chowamy szyszkę pod kubek lub wiaderko i pytamy „Gdzie jest szyszka?”. Wasze dziecko z pewnością zgadnie. Skomplikujcie zadanie, najpierw do dwóch, później do trzech kubków, wiaderek. Ze starszym dzieckiem możecie je również mieszać.

Szyszki odjeżdżają

Załadujcie szyszki do ciężarówki. Jeśli nie macie samochodu, możecie wykorzystać zwykły karton, np. po butach, ze sznurkiem do ciągania. Zachęćcie dziecko by woziło szyszki ze sobą.

Sortowanie żołędzi i szyszek

Jeśli uda Wam się znaleźć i szyszki i żołędzie, możecie poprosić dziecko by posortowało je do wiaderek, pojemników lub kubków.

Skarbonka z butelki.

Na spacer można zabrać plastikową butelkę np. po wodzie mineralnej, lub mleku. Butelka posłuży Wam jako skarbonka, na skarby znalezione po drodze np. patyczki, żołędzie czy małe szyszki. W razie potrzeby, wytnijcie większy otwór, by szyszki się zmieściły.

O tym jak jeszcze wykorzystać szyszki i  żołędzie do zabawy pisałyśmy w kilku poprzednich wpisach. Możecie z nich stworzyć pudełko sensoryczne TU, opis jak zrobić piękne, jesienne drzewo znajdziecie TU oraz jak tworzyć jesienne kwiaty TU.  Wspominałyśmy też o jesiennej lekcji matematyki, opis znajdziecie TU.

Jeśli wykorzystacie naszą inspirację, prześlijcie nam koniecznie zdjęcia z zabawą i wyniki Waszych prac na zainspirujmalucha@gmail.com, Chętnie stworzymy z nich galerię.

Jeśli zabawa przypadła Wam do gustu, udostępnijcie ją u siebie w social mediach poprzez naciśnięcie przycisku poniżej lub polubcie nas na Facebooku TU

Dziękujemy!

Share on VKShare on FacebookShare on LinkedInPin on PinterestTweet about this on Twitter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.