Zabawy samochodami

Comment

ZABAWY 1-2 lata ZABAWY 2-3 lata ZABAWY RUCHOWE ZABAWY W DOMU
z logo

W każdym domu, gdzie rośnie mały mężczyzna, z całą pewnością jest mnóstwo samochodów – białe, czerwone, kolorowe, wóz straży pożarnej czy policyjny, koparka, ciężarówka. Zaś w domu małej księżniczki, pewnie znajdzie się wózek lub chociaż kareta albo samochód dla lalek.

Rozwozimy zabawki po domkach (od 1 roku)

Weźcie kilka zabawek (np. figurki) i razem z dzieckiem zawieźcie je na samochodzie do domku np. rycerza – do zamku (kanapa), psa – do budy (pudełko), ptaszka – na drzewo (na półkę) i tak dalej. Można i namalować ” domek” na kartce papieru – jezioro dla rybki, kurnik dla koguta itp.

Automyjnia (od 1 roku)

Wszystkie zabawy z wodą są bardzo pożyteczne dla dzieciaków. Daj maluchowi miskę, gąbkę, trochę szamponu by wytworzyła się piana. Podjeżdżaj każdym samochodem osobno,
a dziecko niech zabiera się za ich czyszczenie.

Rodzina samochodów(od 1,5 roku)

Pograjcie wspólnie w rodzinę samochodów – mama-samochód, ojciec-samochód, synek-samochód. Przedstawiajcie różne sytuacje ze swojego życia – np. że dziecko-samochód nie chce jeść obiadku, umyć zębów, chce za to się bawić albo spacerować.

Sprzątanie śmieci (od 1,5 roku)

Do tej zabawy przyda się samochód, do którego będzie można wrzucać różne przedmioty np. ciężarówka z przyczepką Rozrzućcie po całym pokoju trochę zabawek. Poproście dziecko by przejechało się po pomieszczeniu i zebrało wszystkie „śmiecie”.

Nieposłuszny samochodzik (od 2 lat)

Niech rodzic pokaże dziecku jak samochody potrafią być niegrzeczne np. nie stosując się do znaków drogowych, grając na jezdni w piłką czy jeżdżąc na dachu autobusu. Delikatnie wyjaśniajcie temu figlarzowi, dlaczego tak czynić nie wolno. Będzie to świetna lekcja dla waszego dziecka.

Warsztat samochodowy (od 2 lat)

Pamiętajmy, że prawdziwe samochody, od czasu do czasu się psują. Na zmianę z dzieckiem bądźcie mechanikiem i klientem. Kierowca musi opowiedzieć co nie działa, zadaniem mechanika będzie znalezienie przyczyny problemu. Mechanik musi dokładnie obejrzeć samochód i naprawić problem.

Autobus (od 2 lat)

Spróbujcie pobawić się w kierowcę autobusu lub taksówkarza i wozić ulubione zabawki. Zawczasu należy zaopatrzyć się w papierkowe pieniądze i bilety. Rodzić może narysować je kartce, lub wykorzystać pieniądze ze starej gry Monopol.

Zabawy rozwijające koordynację i motorykę

Jazda, jazda!! (od 6 miesięcy)

Do samochodu z przyczepką, wsadzamy kilka zabawek np. maskotek. Przyczepiamy do niego sznurek, za który dziecko będzie mogło pociągnąć. Pomału jeździmy naszym samochodem po pokoju, tak by nie pogubić pasażerów.

Do garażu (od 6 miesięcy)

Weź puste pudełko, które posłuży Wam jako garaż. I poprosić dziecko, aby popchnęło samochód z daleka do „garażu” lub zróbcie to razem, jeśli dziecko ma z tym trudności.

 Jedziemy z górki (od roku)

Musisz zbudować górkę np. opierając deskę do prasowania o kanapę. Następnie weź samochód i trzymając go w ręku jedź po pochylonej powierzchni. Pokaż dziecku, co będzie jeśli puścisz samochód z takiej górki. Wytłumacz mu co się stało.

 Jedziemy na wzgórze (od roku)

Tak jak w poprzedniej zabawie musisz zrobić górkę. Tym razem jednak samochód musi jechać pod górkę (od podłogi do kanapy). Możecie wspólnie z dzieckiem toczyć pod górkę kilka samochodów, następnie zaparkować je na kanapie, a nawet zbudować dla nich garaż np. z pustego kartonu, lub pojemnika.

Samochodowa gramy w „kręgle” (od roku)

Kręgle są bardzo popularną zabawką, którą ma prawdopodobnie każde dziecko. Jeżeli wasz maluch nie ma kręgli, to możecie je zastąpić tradycyjnymi plastikowymi butelkami. Ustawcie Wasze kręgle i pchnijcie na nie rozpędzony samochód, starając się przy tym strącić jak najwięcej kręgli, butelek.

 Taksówka (od 1,5 roku)

Zabawki wzywają taksówkę i proszą, aby taksówkarz zawiózł je do wskazanego przez nie miejsca. Rodzić musi tu podkładać głos. Np., zajączek będzie chciał pojechać do kuchni, po swoje ulubione marchewki.

Unikaj przeszkód (od 1,5 roku)

Przygotuj tor przeszkód dla Waszych samochodów. Świetnie nadadzą się do tego klocki. Samochód jeżdżąc, powinien omijać przeszkody.

 „Highway” (od 1,5 roku)

Należy zbudować drogę dla samochodów, np. z klocków. I jeździć samochodem ostrożnie, uważnie obserwując, czy nie wyjeżdżamy za drogę.

 Szybko i wolno (od 1,5 roku)

Pokaż dziecku, jak napędzić samochód, pojechać nim szybko lub wolno. Poproście dziecko by po Was powtarzało. W tej grze, dziecko nie tylko zrozumie pojęcie „szybko-wolno”, ale również będzie ćwiczyło swoją koordynację.

Wyścigi po pokoju (od 1,5 roku)

Postaraj się zorganizować konkurs np. kto szybciej dojedzie do drugiego końca pokoju lub do wskazanego przez jedną osobę celu. W zabawę spróbuj zaangażować jak największą ilość osób.

Jeśli wykorzystacie naszą inspirację, prześlijcie nam koniecznie zdjęcia z zabawą i wyniki Waszych prac na zainspirujmalucha@gmail.com, Chętnie stworzymy z nich galerię.

Jeśli zabawa przypadła Wam do gustu, udostępnijcie ją u siebie w social mediach poprzez naciśnięcie przycisku poniżej lub polubcie nas na Facebooku TU

Dziękujemy!

Share on VKShare on FacebookShare on LinkedInPin on PinterestTweet about this on Twitter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.