Zabawy na rozróżnianie kolorów, kształtów i dzwięków

Comment

MONTESSORI ZABAWY PONIŻEJ 1 r.ż. ZABAWY RUCHOWE ZABAWY W DOMU
20131027_085732

Świeżo upieczona mama oraz świeżo upieczony tata, często mają problem z wymyśleniem zabaw dla noworodków i niemowlaków. W tej części przedstawiamy kilkanaście zabaw od narodzin, aż do ukończenia przez dziecko roczku. Pomóż poznawać dziecku świat kolorów, dźwięków i kształtów już od pierwszego dnia życia.

Od pierwszego dnia życia

Kolorowe obrazki w łóżeczku

Niemowlęta preferują jaskrawe kolory, o ciekawych i dość różnorodnych kształtach oraz wzorach. Poszukaj w gazetach kolorowe obrazki zwierząt, wytnij je i wklej na tekturę, zaczep na kolorowym sznurku i zamocuj w łóżeczku malucha. Obrazem powinien znajdować się w miejscu widocznym dla dziecka, ale również bezpiecznym. Dobrze, jeśli co kilka dni będziesz zmieniał położenie obrazków, to pozwoli na lepszą stymulację wzroku.

Kolor biały, kolor czarny

Noworodek już w 2 tygodniu życia, jest w stanie rozróżniać wzory. Wykorzystaj grubą, białą tekturę i narysuj na niej różne wzory. Porozwieszaj, na tasiemkach, wzory w łóżku dziecka. Świetnie sprawdzą się tu również, czarno- białe książeczki, które dostaniecie w każdej księgarni.

Dźwięki wysoko- i nisko-tonowe

Już kilkudniowy noworodek bardzo dobrze rozpoznaje dźwięki, zarówno te niskie jak i wysokie. Tą samą kwestię, zawierającą imię dziecka, powtarzaj raz ciepłym, wysokim głosem, raz niskim. Zmieniaj głos na przemian.

Gdzie schowała się grzechotka?

Niech dziecko leży na plecach, Ty zaś raz z jednej, raz z drugiej strony jego głowy potrząsaj grzechotką. Zwróć uwagę czy maluszek odwraca wzrok w stronę dźwięku, jeśli tak pomóż mu odwrócić całą główkę. Możesz również włożyć maluszkowi grzechotkę do rączki, poruszać nią raz w przód, raz w tył i obserwować czy szuka jej wzrokiem. Zachęcaj dziecko do szukania, słowami typu „Świetnie Ci idzie”.

Kolorowa skarpetka

Załóż na nóżkę dziecka kolorową, najlepiej mocno jaskrawą skarpetkę, lub skarpetkę dzwoniącą. Poruszaj nóżką dziecka tak, by ją zauważyło. W początkowych miesiącach, dziecko będzie zauważało kolory zupełnie przypadkiem, ale z czasem będzie to coraz bardziej świadome, a i koncentracja się zwiększy. Możesz założyć maluszkowi skarpetki na dwie nóżki, lub na rączkę i obserwować jak koncentruje na nich swój wzrok.

Poznajemy pierwsze kolory

Przymocuj w bezpieczny sposób kolorowe ścierki, szaliki, krawaty w łóżeczku dziecka. Najlepiej jeśli owiniesz nimi szczebelki. By zwrócić uwagę dziecka, na nie, mów do niego „Popatrz jakie ładne kolory!”. Układaj dziecko w różnych pozycjach w łóżeczku, by dobrze widziało wszystkie kolory.

Kolorowa parasolka wiruje

Na końcu łóżeczka malucha, powieś odwróconą parasolkę. Do drucików przywiąż kolorowe piłeczki, lub zabawki oraz dzwoneczki. Stań przy parasolce i zawołaj dzieci, gdy już skieruje wzrok w Twoją stronę, zacznij kręcić parasolką.

Gdzie jest mama, gdzie jest tata?

Połóż dziecko w łóżeczku, i przejdź do innej części pokoju, z której zawołasz go po imieniu. Następnie wróć do łóżeczka i powtórz imię. Znów odejdź, do jeszcze innej części i zawołaj malucha. Powtórz tą czynność kilka razy (odchodź i wracaj, powtarzająca przy tym imię malucha). Ćwiczenie świetnie wpływa na koordynację zmysłu wzroku i słuchu. Jeśli będziesz wołał malucha z różnych stron pokoju, zacznie ono wodzić wzrokiem za Tobą.

Słuchanie muzyki

Od pierwszych dni życia, daj dziecku możliwość słuchania różnych rodzajów muzyki. Muzyka wpływa odprężająco, uspokajająco oraz stymulująco na dzieci. Jeśli preferujesz szybsze kawałki, weź malucha na ręce, i delikatnie się z nim poruszaj – tak jakbyś z nim tańczył/tańczyła. Przy wolniejszych melodiach, de litanie go kołysz.

Kolorowe koraliki

Poszukaj w domu starych korali lub naszyjnika. Podczas karmienia miej korale na szyi, tak by maluch dobrze je widział. Możesz nimi delikatnie potrząsać, gdy dziecko będzie miało krótką przerwę, przy jedzeniu.

Zabawy od 3 – 6 miesiąca życia

Piosenka „aaa Kotki dwa”

Weź dziecko na ręce i zaśpiewaj mu piosenkę „aaa kotki dwa”. Zmieniaj przy tym głos, oraz pozycję malucha.

Witajcie moje rączki

Okres między 3-6 miesiącem życia to czas gdy dziecko odkrywa swoje rączki i nóżki. Pomóż mu przy tym odkrywaniu. Użyj do tego celu starej skarpetki dziecka, wytnij miejsce na 5 paluszków. Poozdabiaj skarpetkę dowolnie. Pamiętaj jednak, że z całą pewnością skarpetka trafi do buzi malucha, elementy więc do niej przyczepione nie mogą być małe, by nie doszło do zakrztuszenia. Załóż tak ozdobioną skarpetkę na rączkę dziecka, i pozwól mu się nią nacieszyć.

Wesoło potrząsaj

Poszukaj w domu pojemniki plastikowe, lub puszki np. po mleku modyfikowanym. Napełnij je dzwoneczkami, ziarnami, kamykami, groszkami itp. Zamknij pojemnik, najlepiej dodatkowo zabezpiecz pokrywę, przed otwarciem. Daj dziecku pudełko, i poproś/pokaż jak potrząsać nim. Zabawa świetnie uczy rozróżniania dźwięków, co później ma pozytywny wpływ na rozwój mowy.

Skąd te wszystkie dźwięki?

Daj dziecku do rączki grzechotkę, pokaż mu jak nią potrząsać, patrz czy robi to samodzielnie. Przełóż mu grzechotkę do drugiej rączki i powtórz czynność. Należy zwrócić uwagę również na to, czy maluch jest skupiony na źródle dźwięku (odwraca głowę w jego stronę). Gdy bobas potrząsa, Ty mów „szu,szu,szu”, by wzmocnić dźwięki wydawane zabawką.

Zabawy od 6 – 9 miesiąca życia

Zabawa różnymi łyżkami

Daj dziecku łyżki do zupy (dwie) i pokaż jak stukać jedną o drugą. Możesz dać mu też łyżki plastikowe i poprosić by stukał w różne powierzchnie – stół, podłogę, dywan, karton, pudełki itd.

Zabawy od 9-12 miesiąca życia

Gdzie dzwoni?

Potrzebujesz trzech butelek, klub kartonów po mleku, papier kolorowy, taśmę klejącą i dzwoneczek. Dwie butelki lub kartony obklej jednym kolorem papieru, trzeci jakimś innym. Do tego trzeciego wrzuć dzwoneczek, i dobrze zakręć przedmioty. Daj dziecku „grzechotkę” i zademonstruj jak nią potrząsać. Powiedz dziecku w jakim kolorze są butelki/kartony i razem znajdźcie dzwoniący!

Jeśli wykorzystacie powyższą inspirację, prześlijcie koniecznie zdjęcia z zabawą i wyniki Waszych prac na zainspirujmalucha@gmail.com, Chętnie stworzę z nich galerię.

Jeśli inspiracja przypadła Wam do gustu, udostępnijcie ją u siebie w social mediach poprzez naciśnięcie przycisku poniżej lub polubcie nas na Facebooku TU

Dziękuję!

Share on VKShare on FacebookShare on LinkedInPin on PinterestTweet about this on Twitter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.