Zabawy na obserwowanie

Comment

ZABAWY PONIŻEJ 1 r.ż. ZABAWY W DOMU
20140117_182054

Dziecko od samych narodzin, zaczyna obserwować wszystko co je otacza. Oczywiście jego wzrok nie jest w pełni wykształcony. Dopiero po kilku miesiącach zacznie widzieć jak dorosły. Z dnia na dzień jednak, zacznie zauważać coraz więcej nowych rzeczy, barw, szczegółów. Od pierwszych dni życia jednak, możesz mu nieco pomóc. Poniżej kilka zabaw dla maluszków.

Od pierwszego dnia życia

Zabawy przed lusterkiem

Połóż dziecko w bezpiecznym miejscu np. w łóżeczku. Tak by maluch miał ułożoną główkę w górę lub na bok. Zamocuj z boku nietłukące się lusterko, najlepiej takie przewidziane dla dzieci. Mów do dziecka, aż upewnisz się, że Cię słyszy, wtedy stukaj w lusterko, by zwrócić na siebie uwagę. Możesz zostawić lusterko na stałe, będzie ono bodźcem do działania dla malucha. Podczas tej zabawy dziecko uczy się obserwować otaczający je świat.

Zabawa z pacynką na palcu

W sklepach można kupić malutkie pacynki, z różnymi postaciami. Załóż jedną z nich na palec wskazujący i udawaj, że mówi. Wypowiadaj przy tym np. imię dziecka. Poruszaj nią w górę, dół oraz w boki, sprawdź czy dziecko podąża za nią oczami. Gdy zaobserwujesz, że wzrok dziecka podąża za nią, wykonuj inne ruchy np. zataczaj nią koła.

Podziwianie świata

Dzieci zazwyczaj na początku kładzie się na płasko, niestety wtedy pole widzenia jest dość ograniczone. Do tej zabawy, pod klatkę piersiową wsuń mu poduszkę. Taka pozycja ułatwia podnosić główkę i rozglądać się na boki. Będzie mu też łatwiej dotykać i poznawać świat rączkami. Połóż przed dzieckiem kolorowe zabawki, podeprzyj też lusterko, by maluch widział swoje odbicie.

Maleńka pszczółka

Usiądź z dzieckiem w wygodnej pozycji. Podnieś do góry swój palec, i udawaj nim latającą pszczółkę, dobrze gdybyś przy tym brzęczał. Zataczaj palcem koła. Maluch powinien wodzić wzrokiem za „pszczółką”, posadź owada na policzku dziecka i delikatnie je połaskocz. Możesz również podnieść paluszek bobasa i również nim udawać pszczółkę.

Zabawy od pół roku

Zabawa przed lustrem

Zabawa dla każdego ciekawego świata maluszka. Proponujemy rozłożyć matę lub kocyk pod dobrze zamontowanym lustrem. Zostaw dziecko sam na sam z własnym odbiciem. Jeśli chcesz urozmaicić zabawę, połóż się obok dziecka i pokazuj np. różne emocje twarzą. Pamiętaj by je od razu nazywać. Możecie również pokazywać części ciała dziecka.

Gdzie jest lalka/miś?

Weź do ręki ulubioną zabawkę dziecka, poruszaj nią tak by sprawiała wrażenie, że mówi. Przejdź z zabawką do lustra i poruszaj nią z ten sam sposób. Pytaj malucha, co jakiś czas, „Gdzie jest lalka/miś?”. Z czasem oddalaj się od lustra i powtórz zabawę.

Jeśli wykorzystacie powyższą inspirację, prześlijcie koniecznie zdjęcia z zabawą i wyniki Waszych prac na zainspirujmalucha@gmail.com, Chętnie stworzę z nich galerię.

Jeśli inspiracja przypadła Wam do gustu, udostępnijcie ją u siebie w social mediach poprzez naciśnięcie przycisku poniżej lub polubcie nas na Facebooku TU

Dziękuję!

Share on VKShare on FacebookShare on LinkedInPin on PinterestTweet about this on Twitter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.