Sprawne paluszki – 7 zabaw na rozwój małej motoryki

Comment

ZABAWY 1-2 lata ZABAWY 2-3 lata ZABAWY POWYŻEJ 3 LAT ZABAWY W DOMU
Bute;lski i pileczki

O tym jak ważne jest ćwiczenie motoryki małej, pisałam już nie raz. Istnieje całe mnóstwo zabaw i ćwiczeń, które ją wspierają. Pamiętać należy, by starać się je urozmaicić jak najbardziej, tak by nie zniechęcić dziecka do nich.

Dziś więc przedstawiam Wam 7 różnych zabaw. Każda z nich w inny sposób rozwija sprawność małych paluszków. Takie zabawy prócz miło spędzonego czasu, przyniosą wiele innych korzyści – wpływają pozytywnie również na rozwój mowy.

Wybierzcie odpowiedni wariant z poniższego spisu i pobawcie się z dzieckiem już dziś.

KARMIENIE ŚWINKI

To może być dowolne zwierzę, które najbardziej zainteresuje Wasze dziecko (kot, pies, ptak). Potrzebujecie plastikowe pudełko np. po patyczkach do uszu lub puszka po mleku modyfikowanym, inny dowolny plastikowy pojemnik. Na przykrywkę wytnijcie dowolny szkic, głowy wybranego przez dziecka zwierzaka. Wcześniej w miejscu gdzie będzie pyszczek, wytnijcie otwór. Najlepiej gorącym nożem. Zabawa polega na tym, żeby nakarmić zwierzę, wkładając paluszkami do pyszczka dowolne (małe przedmioty) – guziki, pestki dyni, fasola, groch, suchy makaron

Bawiąc się ze starszym dzieckiem, możecie zabawę nieco utrudnić. W pudełku po butach wytnijcie otwory w różnych kształtach i wielkościach. I przygotujcie różne przedmioty – kredki, ołówki, piłeczki ping-pongowe, pomponiki, nakrętki czy przykrywki do słoików.

Bute;lski i pileczki

ZABAWY Z KLAMERKAMI

Jeśli nie macie, kupcie w sklepie klamerki do wieszania prania. W kartonie wytnijcie dowolny kształt – chmura, słońce, choinka, ryba, jeż itp. Za pomocą klamerek dziecko może zrobić kolce jeżowi, promienie słońca, płetwy rybki. Na początku dziecko będzie chętniej zdejmowało klamerki, ale z czasem nauczy się je również zakładać.

DOKRĘCAMY NAKRĘTKI

Zbierzcie kilka butelek z nakrętkami w różnych kształtach, wielkościach i kolorach, zdejmijcie nakrętki i poproście dziecko by znalazło odpowiednią nakrętkę i nałożyło ją na butelkę. Możecie również odciąć szyjki butelek i zamontować je np. w pudełku po butach.

Zabawa butelkami

NASZYJNIK Z MAKARONU

Potrzebujecie sznurek oraz makaron. Możecie użyć kolorowego – instrukcję jak go zrobić znajdziecie TU. Najlepszy będzie makaron z dużymi otworami. Zadaniem dziecka, będzie zrobić naszyjnik. Jeśli bawicie się z maluszkami, wykorzystajcie okręgi z plastikowej wieży.

GUZIKI

Zwykłe guziki to rzeczywiście świetny materiał do zabawy, daje wiele możliwości. Niech dziecko wrzuca je do małego otworu lub kilka guzików w różnych rozmiarach i kolorach przyszyjcie na kawałek materiału. Możecie pobawić się w szukanie określonego koloru, odnajdywanie największego lub najmniejszego, albo zwyczajnie dajcie dziecku guziki by mogło sobie poeksperymentować.

SZNUROWANKI

W sklepach kupicie różne rodzaje sznurowanek, niestety zazwyczaj są one dość drogie. Dlatego proponuję zrobić je samodzielnie. Użyjcie kartonu po butach, stwórzcie dowolny szablon do Waszej sznurowani, który przerysujecie na karton i zrobicie otwory nożyczkami a najlepiej dziurkaczem, kupcie wcześniej również w miarę sztywny sznurek albo użyjcie sznurówek – zabawa gotowa.

Zapraszam po jeszcze więcej zabaw na motorykę małą TU oraz do zabawy Niespodzianka!

Jeśli wykorzystacie inspiracje, prześlijcie do mnie koniecznie zdjęcia z zabaw i wyniki Waszych prac na zainspirujmalucha@gmail.com, Chętnie stworzę z nich galerię.

Jeśli zabawy przypadły Wam do gustu, udostępnijcie je u siebie w social mediach poprzez naciśnięcie przycisku poniżej lub polubcie nas na Facebooku TU

Share on VKShare on FacebookShare on LinkedInPin on PinterestTweet about this on Twitter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.