Puzzle XXL od Kapitana Nauki

Comment

NASZE RECENZJE ZABAWY 2-3 lata ZABAWY POWYŻEJ 3 LAT ZABAWY W DOMU
20160628_124226

Gdy wracam myślami do okresu dzieciństwa, przed oczami mam pokój, który dzieliłam z bratem bliźniakiem, nas obydwoje na środku przed stosem z puzzlami. Układanie puzzli było jedną z naszych ulubionych zabaw, a gdy dołączali do nas rodzice zabawy było jeszcze więcej!

Nikogo więc nie zdziwi jeśli napisze, że sympatią do tego rodzaju rozrywki chciałam zarazić również mojego syna (a za kilka miesięcy spróbuję również z córką 😉 Nie musiałam go długo namawiać, właściwie to wcale nie musiałam. Odkąd w domu pojawił się pierwszy, bardzo prosty zestaw, Franek stał się ich fanem. Może wyssał to z mlekiem matki?!

Mieliśmy już różne zestawy – uczące kolorów, kształtów, przeciwieństw, ze zwierzętami dzikimi, wiejskimi, pojazdami, robaczkami, dinozaurami itd. Gdy natknęłam się ostatnio na najnowszy produkt Kapitana Nauki PUZZLE XXL, pomyślałam, że już niczym mnie nie zaskoczą. A jednak! Puzzle „Mieszkańcy drzewa” oraz „Plac zabaw” to tematy zupełnie nowe, jak dotąd nie spotykane. Pomyślałam, że warto spróbować. Puzzle od Kapitana Nauki trafiły do nas w idealnym momencie – Franek nieco „ograniczony” przez gips na ręce nie mógł spędzać czasu tak jak lubi najbardziej – grając w piłkę, jeżdżąc na rowerze czy hulajnodze, biegając po placu zabaw, pływając itd. Szukaliśmy jakiejś alternatywy do zabawy na świeżym powietrzu – puzzle były idealne. Zestawy od Kapitana Nauki mają uchwyty do przenoszenia więc nie było problemu z zabraniem ich na dwór.

puzzle recenzja444

Obydwa zestawy zapakowane są w estetyczne pudełka z ciekawą grafiką, idealnie mieszczące się na półkę w pokoju dziecka. Puzzle nie otwierają się od góry, jak to bywa w większości przypadków. Taki sposób otwierania i zamykania gwarantuje (przynajmniej w przypadku Franka) rozsypanie zawartości zaraz po wzięciu ich w ręce. Zestaw od Kapitana otwierany jest z boku. Dodatkowo przymocowany jest do niego sznurek, łatwo jest więc zabrać go ze sobą wszędzie. Za te dwie cechy, ogromny plus Kapitanie!

puzzle recenzja1

Dziecko rzadko ma okazję sprawdzić co dzieje się na drzewie i w lesie, jakie mieszkają tam zwierzęta, a puzzle od Kapitana Nauki pozwalają na to. Na samym pudełku znajduje się już zachęcający opis „Kto skrył się wśród liści? Kto zamieszkał w przytulnej dziupli? Kto szuka ochłody w cieniu potężnego pnia? Poznaj wszystkich mieszkańców drzewa!” Maluch po ułożeniu całości zobaczy pszczoły, pisklęta w gnieździe, dzięcioła, lisa, sowę, myszki, jeża, jelenia, ważki i wiele innych.

puzzle recenzja4 puzzle recenzja5

Plac zabaw to ulubione miejsce wszystkich dzieci, dlatego też puzzle pod takim samym tytułem, będą dobrą pomocą przy rozmowach jak z radością z niego korzystać.  „Kuba właśnie nauczył się jeździć na rowerze, a mała Zuzia od rana robi babki z piasku. Julka uwielbia grę w klasy, a Pola i Franek, cały dzień kręciliby się na karuzeli. A Ty? Co najbardziej lubisz robić na placu zabaw?” Gdy dziecko ułoży wszystkie elementy zobaczy jakie zabawki znajdują się na każdym placu zabaw (albo przynajmniej jakie powinny się na nim znaleźć) – zjeżdżalnia z domkiem do wspinaczki, drabinki, huśtawki, karuzela, piaskownica, miejsce do rysowania kredą, ścieżka rowerowa, zjeżdżalnia itd. Puzzle zawierają mnóstwo szczegółów w bardzo dobrej, wyraźnej grafice. Również sama jakość wykonania puzzli zasługuje na uznanie – twardy, gruby karton nie jest łatwy do zniszczenia, nie grozi Wam też odklejenie się rysunku po kilku zabawach puzzlami.

20160628_124821 20160628_124816

Na ogromny plus zasługuje też sama wielkość jednego elementu, całego obrazka po ułożeniu (64×48) oraz ilość elementów składająca się na cały zestaw. 15 sztuk puzzli to idealna liczba dla najmłodszych dzieci, z całą pewnością każde z nich poradzi sobie z ułożeniem obrazka. Puzzle są łatwe do uchwycenia przez małe rączki i dopasowania do reszty. Będzie to ciekawa rozrywka zarówno dla dwulatków jak i dzieci nieco starszych. Dzieci sąsiadów które były u nas z wizytą (3 i 4 lata) również przepadły bez reszty podczas układania tych puzzli. Duże, solidne, ozdobione przyjazną grafiką to cechy charakterystyczne obydwu zestawów.

20160705_120423 20160705_120825

Puzzle od Kapitana Nauki to nie tylko możliwość układania, ale również szansa na poćwiczenie spostrzegawczości i uwagi. Dziecko potrenuje również mowę, wzbogaci słownictwo. Nazywajcie wszystkie elementy wspólnie, zadawajcie pytania, mówcie kolorach, kształtach itd. Jest to idealna zabawa dla dziecka, które cały czas poznaje otaczający je świat. Co ciekawe cały obrazek układa się w pionie, a nie w poziomie jak większość układanek.

20160628_125336

Od zawsze uważam, że puzzle to lekcja pokory oraz cierpliwości. Podczas zabawy dziecko nauczy się jak radzić sobie z porażką – nie zawsze bowiem, za pierwszym razem uda mu się dopasować właściwie wszystkie elementy. Kiedy w końcu ułoży wszystko będzie miało szanse cieszyć się ze swojego sukcesu, a Wy powinniście mu w tym towarzyszyć. Będzie to również lekcja dla rodzica, który w tej sytuacji, nieco z boku, będzie obserwował zabawę. Nie powinien jednak wyręczać malucha w poszukiwaniu odpowiedniego elementu. Przyznacie sami, że podczas wspólnego układania puzzli, nie raz cisnęło się Wam na usta „Kochanie, to zły element, weź ten z prawej strony!” albo (co gorsza!) zdarzyło się wręczyć mu właściwy kawałek układanki, po kilku minutach patrzenia jak z pełnym zaangażowaniem próbuje wcelować głową krowy w tułów świnki? Dajcie dziecku szansę uczyć się na swoich błędach
i wyciągać wnioski. Oczywiście małe podpowiedzi, szczególnie dla najmłodszych smyków, są jak najbardziej wskazane! Nie dawajcie jednak gotowych rozwiązań, jedynie naprowadzajcie. Sam proces układania jest dla dziecka czymś więcej niż tylko zwykłą zabawą. Podczas tego typu rozrywek jego mózg wykonuje ogromną pracę. Maluch nauczy się samodzielności i rozwiązywania trudnych sytuacji. Nie krytykujcie gdy coś pójdzie nie tak, motywujcie do dalszych poszukiwań, chwalcie gdy mu się uda.

20160705_120808

Puzzle mają duży wpływa na właściwy rozwój dziecka. Prócz wspomnianych wyżej korzyści (ćwiczenie koncentracji, skupienia, cierpliwości, nauka radzenia sobie w trudnych sytuacjach itp.) rozwijają sprawność manualną, motorykę małą. Dzieci, które często sięgają po puzzle,w późniejszych latach szybciej uczą się rozróżniania liter i cyfr, co procentuje sukcesami w nauce liczenia i pisania. Puzzle rozbudzają też kreatywność i wyobraźnię. Kto by pomyślał, że taka prosta zabawa może mieć tyle pozytywnych zalet?

Skorzystajcie więc z nowości, którą oferuje wydawnictwo Edgard – bo rzeczywiście warto!

Puzzle do kupienia na stronie:

PLAC ZABAW

MIESZKAŃCY DRZEWA 

Recenzje innych produktów Kapitana Nauki znajdziecie tu:

Odkrywam świat z Kapitanem Nauką

Poznaję świat z Kapitanem Nauką

Karty obrazkowe do nauki angielskiego

Share on VKShare on FacebookShare on LinkedInPin on PinterestTweet about this on Twitter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.