Przyjemna podróż samochodem z dzieckiem? To możliwe!

Comment

ZABAWY 1-2 lata ZABAWY 2-3 lata ZABAWY POWYŻEJ 3 LAT
DSC_0839-e1465851664491

Większość rodziców, na samą myśl o dłuższej podróży z dzieckiem, robi się słabo. Dwie godziny w zamknięciu, z marudzącym dzieckiem, wydają się być wiecznością. Ratuje ich jednak myśl o dobrodziejstwach obecnych czasów – smartphone, ipad, a wszystko z dostępem do Internetu, z całym bogactwem bajek na youtube.

Nie jest to jednak sposób! Wspólna podróż może okazać się jednak świetnym pomysłem, sposobem na spędzenie miło czasu. Poniżej przedstawimy kilka sposobów jak „koszmar”, zmienić w świetną zabawę!

Słoiczki do przelewania

Pamiętamy, że jako dzieci same uwielbiałyśmy długopisy ze znikającymi w gęstej cieczy statkami! Przed podróżą można samodzielnie zrobić taki słoiczek lub buteleczkę z niespodziankami w środku. Wrzućcie do środka kilka skarbów np. malutkie kolorowe kuleczki, zabawki z Kinder Niespodzianki, koraliki, guziki itp. i dodajecie gęstą ciecz lub wsypujecie ryż czy kaszę. Pamiętajcie jednak by dobrze zabezpieczyć nakrętkę, najlepiej przykleić ją kropelką.

Zgadnij co myślę!

Ustalacie kategorię, np. „pojazdy” , myślicie o jakimś pojeździe, reszta osób w samochodzie musi zadawać pytania, na które można odpowiadać jedynie „tak” lub „nie”. Ich zadaniem jest zgadnąć o czym myślicie.

Kto pierwszy zobaczy… czyli mały detektyw na tropie.

Zabawa polega na wyszukiwaniu różnych rzeczy, które można dostrzec przez szybę samochodu. Przed wyjazdem możecie np. wydrukować listę rzeczy, które trzeba będzie odszukać zanim dojedziecie do celu. Wcześniej przygotuj małą nagrodę dla zwycięzcy.

Ostatnia literka

Zabawa znana chyba wszystkim dorosłym. Pierwsza osoba mówi słowo np. auto, kolejna osoba podaje wyraz, który zaczyna się na  ostatnią literę. W podanym przykładzie, będzie to litera „u” .By uniknąć nieporozumień, wcześniej ustalcie zasady, np. wyrazy nie mogą się powtarzać, nie używamy nazw własnych itp.

Szukamy słowa

Ustalcie, że zgodnie z kolejnością liter w alfabecie będziecie odszukiwać przedmioty, które znajdziecie po drodze. Na „a” auto, „b” barierka, „c” cysterna. Jako dodatkową motywację, ustalcie formę nagrody.

Zabawa w czytanie

Poniżej dwie wersje tej zabawy:

  1. Poszukiwanie wśród napisów wyrazów zaczynających się na określoną literę.
  2. Wersja dla dzieci, które uczą się czytać, lub gdy czytają już samodzielnie. Zadaniem jest jak najszybsze odczytywanie mijanych nazw miejscowości, haseł reklamowych, tablic rejestracyjnych, napisów na znakach, nazw ulic itp.

„Padnij”

Zabawa polegająca na tym, by podczas przejazdów pod mostem czy tunelem, jedna wyznaczona osoba krzyczała hasło „padnij”. Wtedy reszta podróżników musi pochylić głowę jak najniżej.

Pędzące kropelki

Zabawa na niepogodę. Kiedy pada deszcz, musicie wybrać dwie krople i obstawić, która z nich spłynie szybciej.  Takie wyścigi bywają  bardzo emocjonujące i zajmują dziecko (i nie tylko) na bardzooooo długi czas.

Nazwy samochodów

Ta zabawa z pewnością bardziej zainteresuje chłopców, ale może i wśród dziewczynek znajdzie się jakaś fanka motoryzacji? Zadaniem małego podróżnika będzie rozpoznawać marki samochodów, po znaczkach na nich umieszczonych. Ta zabawa wymaga jednak wcześniejszego przygotowania – np. wydrukowania listy znaczków z marką samochodu.

Rymy, rymowanki

Dorosły podaje słowo, np. „klakson”, zadaniem reszty uczestników jest wymyślić rym do podanego słowa. Kto pierwszy ten lepszy. Możecie wspólnie ustalić, że ten kto wymyśli najwięcej rymów dostaje nagrodę. Formę nagrody musicie ustalić wspólnie.

Trasa na mapie

Mimo wszechobecnych GPS-ów, z pewnością każdy z nas ma papierową mapę. Wystarczy odszukać ją w samochodzie, następnie wręczyć małemu towarzyszowi drogi. Przed wyjazdem, pokaż dziecku trasę, którą będziecie jechać. Możecie ją nawet wspólnie zaznaczyć na mapie. Dziecko będzie Waszym pilotem. Co jakiś czas upewnijcie się, czy jedziecie dobrym numerem drogi, czy skręciliście we właściwą ulicę? Tak odpowiedzialne zadanie,
z całą pewnością uwolni Was od pytań typu „Dalekooooooooo jeszcze??!!”

Znajdź rzecz w kolorze …

Świetna zabawa na spostrzegawczość, ćwiczenie słownictwa oraz pełne skupienie. Jedna osoba mówi kolor, a reszta podróżników szuka jakiś rzeczy w tym kolorze.\

Znajdź rzecz …

Wersja zabawy dla nieco młodszych dzieci, które nie znają jeszcze kolorów. Dorosły mówi czego powinien, na drodze, szukać maluch. A zadaniem dziecka jest znaleźć to jak najszybciej np. stacja benzynowa, krowa, dom, konia, reklamę itd.

Zabawa ta będzie również świetna dla dzieci starszych, wprowadźmy jednak nieco rywalizacji. Np. kto pierwszy znajdzie 10 krów, lub 5 domów. Ten kto zrobi to szybciej, może wymyślić „karę” dla drugiej osoby. „Kary” mogą być różne np. zaśpiewanie piosenki, powiedzenie wierszyka, skakanie na jednej nodze na postoju itp.

Układanie wyrazów z liter na tablicy rejestracyjnej, lub zdań

Zadanie niezbyt proste, nawet my dorośli mamy czasem z tym problem. Zadaniem uczestników jest ułożenie wyrazu, zawierającego wszystkie litery z tablicy rejestracyjnej, samochodu przed nami.

Druga wersja tego zadania, to ułożenie całego zdania, z liter na tablicy rejestracyjnej.

Wyrazy z określonej kategorii

W tej zabawie chodzi o to by wymyślić jak najwięcej słów z danej kategorii np. zwierzęta, samochody, miasta, kolory w ciągu 1 minuty. Jeśli mamy dwójkę dzieci, można poprosić by te wyrazy wypisały. Wygrywa ten kto wypisze/ powie ich więcej.

Sekwencje słowne

Zabawa ćwicząca pamięć, ale dająca tez dużo śmiechu. Należy wymyślić rymowankę np. Poszła Ola do przedszkola zapomniała …. Następna osoba powtarza, całość dodając kolejną rzecz, której zapomniała Ola. Kolejna osoba, znów powtarza całą rymowankę, na koniec dodając jedną rzecz od siebie np. piłki, skakanki, sanki itd. Przegrywa ten kto się pomyli.

Zabawy z rękami

Kto z nas, z dzieciństwa nie pamięta zabawy w „kamień, nożyce, papier” czy „zgaduj, zgadula w której ręce złota kula?!”. Warto ich nauczyć nasze dzieci! Zabawa na dłuższy czas, gwarantowana. Zabawa nadaje się już dla 3 latków, z zgadywanka nawet dla dzieci młodszych.

Figurki z folii aluminiowej

Folia aluminiowa jest wdzięcznym materiałem do zabawy w samochodzie, ponieważ nie brudzi tak jak np. plastelina. Można z niej robić zwierzęta, kwiaty i wszystko to co podsunie Wam wyobraźnia.

Jeśli wykorzystacie naszą inspirację, prześlijcie nam koniecznie zdjęcia z zabawą i wyniki Waszych prac na zainspirujmalucha@gmail.com, Chętnie stworzymy z nich galerię.

Jeśli zabawa przypadła Wam do gustu, udostępnijcie ją u siebie w social mediach poprzez naciśnięcie przycisku poniżej lub polubcie nas na Facebooku TU

Dziękujemy!

Share on VKShare on FacebookShare on LinkedInPin on PinterestTweet about this on Twitter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.