Przepis na domowy piasek kinetyczny

Comment

ZABAWY 1-2 lata ZABAWY 2-3 lata ZABAWY PONIŻEJ 1 r.ż. ZABAWY POWYŻEJ 3 LAT ZABAWY W DOMU ZRÓB TO SAM
domowy-piasek-kinetyczny-1

Franek uwielbia zabawy w piaskownicy. Latem jednak bywają takie dni, że nie ma możliwości wyjścia na plac zabaw. Postanowiłam więc samodzielnie zrobić piasek. Poniżej przepis na piasek kinetyczny. Gotowy oczywiście możecie kupić w sklepie lub przez Internet, wiąże się to jednak z kosztami. Ja jednak, jak już wiecie, jestm za tym by jak najwięcej materiałów do zabaw i samych zabawek robić samodzielnie.

Piasek który powstanie, niczym praktycznie nie będzie różnił się od tego gotowego. Jego właściwości są identyczne, po co więc przepłacać?

Zabawa piaskiem kinetycznym mocno relaksuje. Zapewniamy Was, że również Wy dorośli będziecie chcieli, chociaż przez chwilę go przesypywać, podtykać. Piasek łatwo poddaje się modelowaniu, użyjcie więc do zabawy zwykłe foremki do piasku. Piasek kinetyczny często wykorzystywany jest do terapii SI, przy nadwrażliwości dotykowej czy w celu ćwiczenia motoryki małej, wzmacniania pracy rąk. Dodatkowo łatwo się go sprząta.

Aby przygotować piasek potrzebujecie:

  • dużą miskę,
  • 1/2 szklanki wody,
  • 1 szklankę maki ziemniaczanej,
  • piasek zwykły.

piasek-kinetyczny

Po zmieszaniu pierwszych dwóch składników otrzymacie ciecz nienewtonowska, o której właściwościach pisałam już wcześniej. W tym wpisie znajdziecie również propozycje zabaw taką cieczą.

piasek-kinetyczny1

Zanim więc dodacie pisaku, dajcie dzieciom możliwość pobawienia się taką mieszanką.

domowy-piasek-kinetyczny

Po dodaniu do masy piasku – na oko, należy wszystko dokładnie wymieszać.

Propozycje zabaw piaskiem kinetycznym.

Poszukiwanie skarbów – zakopcie w piasku kilka małych przedmiotów, niech dziecko stara się jak najszybciej je odnaleźć.

piasek-kinetyczny2Krojenie chleba – zróbcie z piasku wałeczek, dajcie dziecku drewniany nóż i poproście by odkroiło po” kromce”. Będzie to świetne przygotowanie do nauki samodzielnego używania zwykłego noża

piasek-kinetyczny4

Odciski – pozwólcie dziecku zrobić odcisk dłoni, czy bosej stopy. Sami chętnie to zrobicie 😉

piasek-kinetyczny5

Wałkowanie ciasta – zróbcie kulkę z piasku, dajcie dziecku wałek. Niech rozwałkuje „ciasto”.

Robienie babek z piasku – zabawa, której nie trzeba nikomu tłumaczyć. Dajcie dziecku foremki do piaskownicy i niech tworzy różne wzory.

piasek-kinetyczny3

Wulkan – ulepcie z piasku wulkan i zróbcie z nim otwór, w który wlejecie ocet + sodę. Wulkan z erupcją będzie fajnym eksperymentem dla dziecka.

Jeśli wykorzystacie powyższą inspirację, prześlijcie koniecznie zdjęcia z zabawą i wyniki Waszych prac na zainspirujmalucha@gmail.com, Chętnie stworzę z nich galerię.

Jeśli zabawa przypadła Wam do gustu, udostępnijcie ją u siebie w social mediach poprzez naciśnięcie przycisku poniżej lub polubcie nas na Facebooku TU

Dziękuję!

Share on VKShare on FacebookShare on LinkedInPin on PinterestTweet about this on Twitter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.