Powietrzna poczta

Comment

ZABAWY 1-2 lata ZABAWY 2-3 lata ZABAWY NA ZEWNĄRZ ZABAWY POWYŻEJ 3 LAT ZABAWY RUCHOWE ZABAWY W DOMU
zdjęcie główne

W poniższym wpisie, znajdziecie pomysł na przeprowadzenie kolejnego eksperymentu. Zabawa dla dzieci około 2 roku życia. Zabawę można przeprowadzić zarówno na dworze, jak i w domu. Eksperyment przeprowadźcie w trzech częściach.

Jest to jedna z form zarówno aktywnej jak i kreatywnej zabawy. Gwarantujemy Wam świetnie spędzony czas!

Potrzebujecie:

– balon,

– nici,

– słomka do soku,

– taśma klejąca,

– nożyczki.

zdjecie 1(1)

Przebieg eksperymentu:

Część 1

Nadmuchujemy mocno balonik i puszczamy go. Co się dzieje? Balon lata z jednej strony na drugą i jest coraz mniejszy.

Pytanie do naszego eksperymentu

1. Dlaczego balonik, kiedy się zmniejsza to jest w ciągłym ruchu?

2. Co powoduje, że on się porusza?

Sekrety eksperymentu ujawniamy dziecku stopniowo, nie wprost. Musimy naprowadzić go do udzielenia prawidłowej odpowiedzi. Zadajcie dzieciom pytania naprowadzające np.,

1. Czym napełniliśmy balonik?

2. Co wychodzi z balonu, kiedy go puszczamy z rąk?

3. Dlaczego powietrze wydobywa się z balonu?

4. Czy można poczuć, gdy powietrze wychodzi z balonu?

Za pomocą pytań doprowadzamy dziecko do rozumienia tego, że przyczyną ruchu balonu jest powietrze. Powietrze wychodzi z balonu w jedną stronę, a on porusza się w drugą, jakby się odpychał.

Jeśli bawicie się z młodszymi dziećmi, sami będziecie musieli odpowiedzieć na te pytania.

A teraz wniesiemy do naszego eksperymentu trochę więcej zabawy i przekształcimy balon w powietrzną pocztę, tworząc w ten sposób nowy środek transportu.

Przebieg eksperymentu

Część 2

Weźcie balon i nadmuchajcie go. Za pomocą taśmy klejącej przymocujcie słomkę do balonu, następnie przez słomkę przeciągnijcie nić, lub sznurek. Jeden koniec sznurka przywiążcie do czegokolwiek, drugi trzymajcie w ręku.

Pamiętajcie, by nie przymocowywać balonu do nici/sznurka.

Zdjęcie 2

Wszystko już jest gotowe do startu. Puśćcie balon i obserwujcie co się stanie. Widzimy, jak balon leci po naciągniętej nici i przemieszcza się na drugi koniec. Zmieniajcie tor lotu balonika, poprzez zmianę pozycji sznurka (pod kątem, poziomo, pionowo itd.). Wspólnie porównajcie, którą trasą balon przemieścił się szybciej, z punku A do B.

Część 3

Ostatnia cześć eksperymentu, to stworzenie powietrznej poczty. Do balonu, z pomocą taśmy klejącej przymocujcie list, obrazek, zdjęcia, liście, kwiatki itp.  Asi najbardziej spodobała się wersja przesyłania listów do konkretnych adresatów – babci, kotka, taty, mamy, cioci itd. Następnie ja odbierałam list z drugiej strony i razem czytałyśmy treść.

zdjęcie główne

W tej zabawie, dziecko prócz biegania za balonem (w jedną, drugą stronę)  wymyśla adresatów , treści listów przez co ćwiczy mowę.

 

Jeśli zabawa przypadła Wam do gustu, udostępnijcie ją u siebie w social mediach poprzez naciśnięcie przycisku poniżej lub polubcie nas na Facebooku TU

Dziękujemy!

Share on VKShare on FacebookShare on LinkedInPin on PinterestTweet about this on Twitter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.