Ponad 55 pomysłów na zabawy w czasie choroby i nie tylko…

6 Replies

ZABAWY 1-2 lata ZABAWY 2-3 lata ZABAWY POWYŻEJ 3 LAT ZABAWY W DOMU
DSC02944

Zima to niestety okres ciągłych przeziębień i innych chorób, które powodują, że nasze maluchy muszą spędzić przynajmniej kilka dni w domu. Przeziębione dziecko, zazwyczaj równa się dziecko marudne, rozdrażnione, płaczliwe, potrzebuje ciągłej uwagi.

Zawsze jesteśmy zaskoczone, gdy okazuje się, że nasze dzieci mimo ogromnego kataru, kaszlu, lekko podwyższonej temperatury mają mnóstwo siły do zabawy. Czasem krótka drzemka i podanie podstawowych leków, pobudza w nich jakieś magiczne pokłady energii .

Zabawa, podczas choroby ma pozytywny wpływ na dziecko – pozwala mu szybciej wrócić do zdrowia, działa pozytywnie na rozdrażnienie, płaczliwość. Z resztą komu udało się na dłużej przytrzymać np. dwulatka w łóżku przez dłuższy czas? Oczywiście nie mówimy o poważnych chorobach, które powodują, że dziecko zwyczajnie nie ma siły na zabawę, jest senne. Wspólna zabawa działa LECZNICZO.

Poniżej kilka propozycji, które pomogą wam zapanować nad rozbrykanym, chorym maluchem. Zdecydowanie jednak odradzamy siedzenie godzinami przed telewizorem z bajkami.

CZYTANIE KSIĄŻEK

Nieco osłabiony maluch, chętnie poogląda z Wami swoje ulubione książeczki z obrazkami. Myślę, że będzie też dobrym słuchaczem  wierszyków, książeczek tematycznie związanych z jego stanem – Złapał katar Katarzynę, Pan kotek był chory, Gorączka, Przeziębienie itp.

ZABAWA W LEKARZA

Zabawa tematyczna w odgrywanie ról. Dzieci od zawsze lubiły naśladować dorosłych, chętnie więc na chwilę zmienią się w lekarza. Same posiadamy w domu zestawy lekarskie do zabawy. Franek z Asią chętnie badają pluszaki, podają im zastrzyki, lekarstwa, mierzą temperaturę i puls, osłuchują.  Nawet dorosły może zamienić się w pacjenta i chwilę sobie poleżeć ;-). Będzie tylko musiał dać zrobić sobie kilka opatrunków i kilka raz zmierzyć temperaturę. Jeśli nie macie zabawkowych zestawów lekarskich, użyjcie tego co macie w domu, oczywiście nie dawajcie dziecku do zabawy termometrów rtęciowych czy leków.

LEPIENIE Z CIASTOLINY

W sklepach są do kupienia gotowe, kolorowe zestawy do ciastoliny, które możecie wykorzystać do zabaw. My jednak zachęcamy do zrobienia swoich, indywidualnych zestawów masy. Przepis na domową ciastolinę znajdziecie TU. Do wycinania wzorów możecie użyć chociażby foremek do robienia pierniczków i ciastek.

DSC00590

ZABAWY SAMOCHODAMI

Mały fan samochodów zdecydowanie chętnie pobawi się swoim resorkami. Aby zabawa nie ograniczała się jedynie do jeżdżenia w przód i tył, poniżej kilka propozycji innych zabaw z wykorzystaniem samochodów.

Trasa dla samochodów

Domowa trasa dla samochodów (1)

Kto szybciej, wyścigi samochodowe

KTO SZYBCIEJ

Kreatywne zabawy samochodami

z-logo2-1000x620

 MALOWANIE NA RÓŻNE SPOSOBY

 Myślę , że zabawa w malowanie również będzie dobrą pozycją na wspólne spędzenie czasu w czasie choroby. Oczywiście zachęcamy do wykorzystania nieco innych metod niż zwykłe malowanie pędzelkiem.

 Poniżej kilka propozycji:

Malowanie patyczkami do uszu

malowanie patyczkami do uszu

Malowanie orzechami

DSC00309-908x620

Malowanie samochodzikami

2015-09-23

Malowanie farbami domowej roboty

Jadalne farby

Malowanie folią bąbelkową

Malowanie owocami i warzywami

111-1000x620

 ZABAWY SENSORYCZNE

Dziecko przez całe życie, uczy się dzięki swoim zmysłom, które non stop przekazują tysiące, ważnych informacji do mózgu. Tam następuje ich łączenie by właściwie zareagować. Selekcja tych bodźców to właśnie integracja sensoryczna. O zabawach sensorycznych można by długo pisać, jedno jest pewne to najlepsze zabawy dla naszych dzieci.

Ostatnie badania dowodzą, że zabawy sensoryczne mają ogromny wpływ na cały proces budowania w mózgu zintegrowanych, konkretnych bardzo zachowań, które pojawiają się jako odpowiedź na konkretne bodźce, pochodzące właśnie z zewnątrz. Poprzez właściwą stymulację, nasze pociechy mogą rozwijać zarówno zmysł wzroku, słuchu, dotyku a także równowagi.

Poniżej kilka zabaw sensorycznych:

Ciecz nienewtonowska

DSC01480

Zabawy galaretką

zabawy galaretka 4

Tablice manipulacyjne

DSC01569

Sensoryczne woreczki z żelem

Sensoryczne zabawy mąką i ryżem

Bez tytułu

Zabawa pianką do golenia

sensoryczna pianka

Pucholina

Pucholina3

Balony z wypełnieniem

zdjecie 5

ZABAWY W WANNIE/POD PRYSZNICEM

Jeśli chcecie by wasz maluch nagrzał się trochę pod prysznicem lub w wannie, albo wręcz ochłodził zaproście go do zabaw w wodzie.

Konstruowanie w wannie

konstruktor w wannie

Kolorowa piana – można ją wykorzystać zarówno pod prysznicem jak i w wannie

zabawa pianką do golenia (4)

Wesołe bąbelkowanie

DSC00339

Kąpiel z balonami

Kapiel z balonami

Gazetowe szaleństwo

zabawa gazetami

zabawa gazetami

ZABAWY TWÓRCZE

Czyli tzw. robienie coś z niczego. Jeśli dziecko nie jest bardzo poważnie chore, takie zabawy  całą pewnością sprawią mu dużo radości. Samo tworzenie może je zająć na długie godziny, wszystko zależy od tego jak je zainteresujecie.

Konstruowanie z jabłek

konstrukcje z jabłek (4)

Budowanie z kostek cukru

Budowa z kostek cukru

Konstruowanie i modelowanie

konstrukcja 1

ZABAWY NA MOTORYKĘ MAŁĄ

Niejednokrotnie pisałyśmy jak ważne jest odpowiednie stymulowanie motoryki małej Waszych maluchów. Wykorzystajcie więc ten czas, wspólnej zabawy bo właściwie nad nią popracować. Oto kilka propozycji na zabawy:

Owoc z kolcami – tu wprawdzie propozycja wykorzystania dyni, możecie jednak wykorzystać np. dużą pomarańczę czy jabłko.

4

Magiczna fasolka

zabawa fasolką 3

Kolorowy ryż

z logo

Niespodzianka

DSC_0550

Rysunki z kaszy manny

Zbiór zabaw na motorykę małą

unnamed (2)

Zabawa patyczkami do uszu

4logo

Tablica geometryczna

tablica geometryczna

ZABAWY KLOCKAMI LUB PIŁKAMI

Również zwykłe klocki czy piłeczki do suchych basenów mogą być wykorzystane do różnych zabaw. Proponujemy Wam jednak wykorzystać je w nieco inny sposób jak zazwyczaj.

Zabawy piłeczkami do suchych basenów

zabawa piłkami

Zabawy klockami

zabawa klockami

ZABAWY W KUCHNI

Przeziębione dzieci zwykle nie mają apetytu. Jednak wspólne przygotowanie kolorowego posiłku, może zachęcić je do jedzenia. Wystarczy zamiast tradycyjnych dań, wyczarować coś zupełnie innego np. kolorową kanapkę o nietypowym kształcie. A zamiast obiadu bezludną wyspę z ziemniaków i tratwę z kotleta z zabawnym masztem z sałaty. Przygotowanie posiłków połączone z zabawą, z pewnością zaprocentuje zjedzeniem choć części dania.

Matematyczne zabawy w kuchni

DSC_3802(1)

Zabawy w kuchni

1

Wspólne gotowanie

Gotowanie z dzieckiem (3)

Praca nad tekstem zajęła mi kilka tygodni pracy, będę więc wdzięcza za udostępnianie zbioru, tak by skorzystało na nim jak najwięcej dzieci,a rodzice zainspirowali się 😉 Polecajcie nas na FB.

Jeśli wykorzystacie powyższą inspirację, prześlijcie koniecznie zdjęcia z zabawą i wyniki Waszych prac na zainspirujmalucha@gmail.com, Chętnie stworzę z nich galerię.

Jeśli zabawa przypadła Wam do gustu, udostępnijcie ją u siebie w social mediach poprzez naciśnięcie przycisku poniżej lub polubcie nas na Facebooku TU

Dziękuję!

Share on VKShare on FacebookShare on LinkedInPin on PinterestTweet about this on Twitter

6 comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.