Nauka kolorów dla najmłodszych

Comment

ZABAWY 1-2 lata ZABAWY 2-3 lata ZABAWY POWYŻEJ 3 LAT ZABAWY W DOMU
Nauka kolorów dla najmłodszych2

W jaki sposób nauczyć dziecko kolorów? Najlepiej przez zabawę!

Zdolności rozpoznawania i nazywania kolorów, nie jest umiejętnością wrodzoną. Trzeba więc poświęcić chwilę by nauczyć malucha ich rozpoznawania. Tak naprawdę nauka kolorów jest jedną z podstawnych lekcji, którą dajemy naszym dzieciom. Trzeba pamiętać, że już niemowlęta wykazują wyraźne zainteresowanie do kilku kolorów – żółtego, białego i czerwonego. Trzy letnie dziecko powinno znać – umieć rozpoznać i nazwać właściwie – 4 podstawowe kolory- czerwony, zielony, żółty i niebieski. Dzieci w wieku 2 lat mają już zdolność rozpoznawania tych barw, jednak nie będą jeszcze w stanie w pełni świadomie ich nazwać.  Zachęcamy do rozpoczęcia nauki kolorów już z 2 letnimi maluchami. Dziś podpowiadamy sposoby, które same wykorzystałyśmy do tego, by nasze dzieci weszły w świat kolorów!

KOLOROWE PUZZLE

Nauka kolorów dla najmłodszych

W wielu domach, znaleźć można puzzle piankowe, które towarzyszą dzieciom od pierwszych miesięcy życia. Na początku jako mata do leżenia, później jako puzzle. My wykorzystaliśmy je do nauki kolorów. Wybrałam cztery puzzle we wspomnianych wcześniej barwach. Do tego w zabawkach Małego znalazłam wszystko to co było w tych barwach – piłeczki, samochody, klocki z sortera i elementy z wieży itp.

Jeśli nie macie w domu puzzli piankowych, weźcie zwykłe kartki z kolorowego bloku i połóżcie na podłodze. Za pierwszym razem będziecie musieli sami układać wszystkie elementy na odpowiedniej kartce/puzzlach. Głośno wypowiadajcie nazwy przedmiotów i kolory np. Biorę czerwoną piłeczkę i kładę ją na czerwoną kartkę. Powtórzcie taki monolog z każdym kolorem, po trzy, cztery razy. Pamiętajcie, że dziecko nie będzie potrafiło skupić się na zadaniu zbyt długi czas, dlatego dobrze, żeby za każdym razem wprowadzić jakąś nowość, tak by go zainteresować. Gdy powtórzycie swój monolog kilka razy, poproście dziecko by teraz ono układało zabawki, na odpowiednie miejsca. Podajcie mu np. zieloną piłkę i poproście by położyło na zieloną kartę. Oczywiście na początku będziecie musieli mu trochę podpowiadać.

KOLOROWE KLOCKI

Zabawa polegająca na segregowaniu klocków w zależności od koloru. Spraw bardzo prosta, i tym razem zacznijcie od swojego monologu. Segregujcie klocki na kupki lub wkładajcie do miseczek, cały czas mówiąc jaki kolor odkładacie. Zachęćcie dziecko, by z całej masy klocków pomogło Wam wyszukiwać konkretny kolor. Po kilkukrotnym powtórzeniu przez Was, takiego segregowania, poproście by dziecko spróbowało samodzielnie.

KOLOROWE GARAŻE

Nauka kolorów dla najmłodszych1

Propozycja dla fanów motoryzacji. I muszę przyznać metoda, która w przypadku Franka sprawdziła się znakomicie. Z klocków o czterech podstawowych kolorach, zbudujcie garaże. Wybierzcie pojazdy koloru czerwonego, żółtego, niebieskiego i zielonego. Zadaniem dziecka będzie oczywiście parkowanie samochodów zielonych, w garażu w tym samym kolorze. To samo oczywiście z innymi kolorami.

Bawić się możecie również podczas każdego spaceru, czy leniwego popołudnia w domu. Wystarczy, że np. siedząc na kanapie nazwiecie wszystkie przedmioty wokół Was i określicie ich kolor. Podczas spaceru pytajcie dziecko np. jakiego koloru jest ten samochód, autobus, rower, blok itd. Najlepiej wybierać takie kolory które dziecko już zna, w celu ich utrwalenia. Gdyby jednak miało problem z ich nazwaniem, pomóżcie mu – to też jest nauka. Nie wymagajcie jednak od dzieci rozróżniania konkretnych odcieni, na to przyjdzie jeszcze czas.

Nazwy kolorów, dobrze wprowadza się również poprzez powtarzanie, w jakich kolorach są rzeczy z którymi maluch styka się na co dzień np. Teraz zakładamy twoje żółte rękawiczki i niebieską czapkę. Chodź założymy twoje niebieskie kapcie. Podaj mi swoją ulubioną, czerwoną piłeczkę itd.

Pamiętajcie by chwalić dziecko, przy każdej właściwej decyzji – odpowiednim położeniu zabawki lub wybraniu klocka do właściwej kupki, zaparkowaniu samochodu w konkretnym kolorze do garażu o tej samej barwie itd. To zmotywuje go do dalszego poszukiwania i nauki. Nie krytykujcie jednak gdy zrobi coś niewłaściwie, poprawcie go jedynie i zachęćcie do tego by następnym razem zrobiło to tak jak należy.

Jeśli wykorzystacie naszą inspirację, prześlijcie nam koniecznie zdjęcia z zabawą i wyniki Waszych prac na zainspirujmalucha@gmail.com, Chętnie stworzymy z nich galerię.

Jeśli zabawa przypadła Wam do gustu, udostępnijcie ją u siebie w social mediach poprzez naciśnięcie przycisku poniżej lub polubcie nas na Facebooku TU

Dziękujemy!

Share on VKShare on FacebookShare on LinkedInPin on PinterestTweet about this on Twitter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.