Nasze ulubione zabawy klockami

Comment

ZABAWY 1-2 lata ZABAWY 2-3 lata ZABAWY MATEMATYCZNE ZABAWY POWYŻEJ 3 LAT ZABAWY TEMATYCZNE ZABAWY W DOMU
z-logo5-1000x620

Klocki to nieodzowny element dziecięcego wyposażenia pokoju. Chyba każdy maluch posiada chociaż jeden zestaw klocków i wykorzystuje go do różnych zabaw, przez wiele lat. Chcemy udowodnić, że klocki można wykorzystać nie tylko do budowania. Jest to doskonały materiał do nauki chociażby matematyki, czy do zabaw wymagających odgrywania ról.

Poniżej kilka propozycji na takie zabawy. Niech będą one dla Was podpowiedzią ale również inspiracją do tworzenia własnych:

1. Ćwiczenie – na rozwój oko-ręka

Ułóżcie klocki na podłodze, w określonych przez siebie odstępach, wystarczających do tego by jeździć pomiędzy nimi np. małym samochodzikiem. Niech dziecko weźmie samochodzik i slalomem przejedzie pomiędzy przeszkodami. Możecie również poprosić malucha by jeżdżąc samochodzikiem pomiędzy, znalazł nazwę zwierzątka napisaną na kartce, którą wcześniej schowacie pod jeden klocek.

2. Nauka liczenia

Pokażcie dziecku określoną liczę klocków, policzcie je głośno. Żeby zabawa nie ograniczyła się do prostego liczenia, opowiedzcie np. krótką historię. Po lesie idzie Czerwony Kapturek, nagle znajduje grzyby (klocki), policzmy ile ich jest – jedne, dwa, trzy itd. Spróbujcie wspólnie zbudować drabinę, liczyć w niej szczeble po których będzie musiał wejść ulubiony miś malucha itp.

Bawiąc się ze starszymi dziećmi możecie wprowadzić proste równania np.

„Miś ma dwa cukierki (klocki), ale jest głodny i ma ochotę na jeszcze jednego. Poczęstujesz go? Ile miś ma teraz cukierków?”.

„Popatrz lalka Ola przyniosła ze sklepu 4 bułeczki. Po drodze spotkała Misia i poczęstowała go dwoma. Ile bułek jej zostało?”.

Możecie pobawić się również w kelnerów i klientów – zamawiać jedzenie z menu.

„Poproszę sałatkę z dwóch pomidorów i jednej papryki” – do tej zabawy możecie użyć prawdziwych owoców i warzyw lub tych z dziecięcego zestawu.

3. Zabawa w sklep (z dziećmi od 2 lat).

Gotówką w waszym sklepie będą klocki. W zależności od koloru, będą innym nominałem. Towarem będą zabawki z pokoju dziecka – samochodziki, przytulanki itp. Towarem mogą być samochodziki czy miękkie zabawki.

4. Zabawa w porównania.

Zbudujcie z klocków wieże różnej wysokości i pokażcie je dziecku. Niech powie do budowy której użyliście więcej klocków, która jest wyższa? Poproście malucha by zbudował wieżę z określonej liczby klocków.

O innych zastosowaniach klocków, pisałyśmy również wcześniej, przypomnijcie sobie ten wpis wchodząc TU.

Jeśli wykorzystacie naszą inspirację, prześlijcie nam koniecznie zdjęcia z zabawą i wyniki Waszych prac na zainspirujmalucha@gmail.com, Chętnie stworzymy z nich galerię.

Jeśli zabawa przypadła Wam do gustu, udostępnijcie ją u siebie w social mediach poprzez naciśnięcie przycisku poniżej lub polubcie nas na Facebooku TU

Dziękujemy!

Share on VKShare on FacebookShare on LinkedInPin on PinterestTweet about this on Twitter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.