Mali badacze żołędzi

Comment

ZABAWY 2-3 lata ZABAWY POWYŻEJ 3 LAT ZABAWY RUCHOWE ZABAWY TWÓRCZE ZABAWY W DOMU
7

Dziś zamienimy się w badaczy żołędzi! By przygotować się do tej zabawy nie potrzebujecie zbyt dużo czasu i energii. Wystarczy, że wcześniej podczas spaceru zbierzecie dużo żołędzi. Oto jak wyglądała nasza żołędziowa przygoda…W pierwszej kolejności zakopałyśmy trochę skarbów w piasku. Jeśli jest ładna pogoda zróbcie to na dworze. Gdyby pogoda nie sprzyjała, przygotujcie dużą miskę lub pojemnik na pranie i wsypcie do niego piasek. Zadaniem dzieci było odszukanie wszystkich żołędzi – odkopywały, wspólnie liczyliśmy i przesypywaliśmy piasek.

0 FB Badanie żołędzaaai

A może macie ochotę zasadzić własne drzewo na okolicznej łące? Tylko jak wybrać odpowiednie żołędzie? Odpowiedź jest prosta, potrzebujecie miskę z wodą. Wrzućcie do niej wszystkie znaleziska. Te które się nie nadają do sadzenia, wypłyną na powierzchnie. Niestety u nas sytuacja nie przedstawiała się zbyt dobrze. Na dnie zostało kilka popękanych żołędzi, które naszym zdaniem również nie nadawały się do sadzenia. Mogłyśmy się jednak mylić. Nam nie udało się znaleźć dobrych żołędzi, innym razem spróbujemy zasadzić drzewo. Resztę żołędzi wyciągnijcie do wysuszenia, przydadzą się do kolejnej zabawy.

DSC02336 0 FB Badanie żołędzi

Prawdopodobnie będziecie się zastanawiać dlaczego tak wiele żołędzi było popsutych. Główną przyczyną są owady ryjkowcowate – słoniki. Dzieci szybko zapamiętały jego nazwę, później ciągle mówiły tylko o słonikach. Opowiedzcie o nich maluchom – ten malutki owad, swoim noskiem jak wiertełkiem, robi dziurkę w skorupce żołędzia, następnie wkłada do niej swoja larwę. Sam owad nie zjada żołędzi, za to larwa która zostaje do niego wpuszczona, robi ogromne szkody, niszczy całego żołędzia albo tylko jego część. Takie żołędzie z reguły opadają w pierwszej kolejności – końcówka sierpnia, początek września.

Pokażcie dzieciom jak duże szkody wyrządzają te małe owady, postarajcie się rozłupać je na połówki i zobaczyć jak wyglądają w środku. Porównajcie te zdrowe, z tymi które zostały zniszczone.

Oto jak wyglądają te zniszczone.

3 45

Czasem zdarza się tak, że larwy całkiem niszczą wnętrze żołędzia, wyjadając jego środek. Gdy weźmiecie do ręki takiego żołędzia i potrząśniecie nim, będzie słychać cichutkie grzechotanie.

Maluchy postanowiły posortować żołędzie na małe i duże, zachęćcie do tego również wasze dzieci.

9 6

Oto perełka naszej kolekcji -najmniejszy z żołędzi.

7

W naszej kolekcji znalazły się dwa rodzaje żołędzi – długie i cienkie oraz grubsze. Były to żołędzie z dwóch różnych gatunków dębów. Różnica jest również w kolorze.

Żołędzie wraz z kapelusikami, które przeschły, maluchy wrzucały do butelki. No właśnie a po co im te kapelusiki? Czy one są takie modne, że muszą  być w kapeluszach? Potrzebują ich, by miały jak wisieć na drzewie, a gdy wystarczająco urosną spadają już bez nich. Jednym słowem „kapelusze z głów”.

0 FB Badanie żołędzi

A czy Wasze maluchy wiedza, kto zajada się żołędziami? Wszyscy z pewnością zgadną, że lubią je dziki. Potrafią po zapachu znaleźć je wszędzie, nie straszny jest im nawet śnieg. Okazuje się jednak, że wiele zwierzaków traktuje je jako przysmak – wiewiórki, jelenie i dzikie kaczki. Skorzystaliśmy z okazji i nakarmiliśmy naszego dzika, z kolekcji zabawek.

0 FB Badanie żołędzi

Opowiedzcie dzieciom, o tym jak przydatne są żołędzie nie tylko dla zwierząt, ale również dla ludzi. Można z nich zrobić mąkę, upiec chleb czy placki, a nawet zrobić kawę. Musicie jednak pamiętać, że nie należy jeść ich na surowo, wcześniej trzeba je wymoczyć kilka dni lub chociaż obsmażyć.

Na koniec żołędziowej przygody, możecie przygotować nowe kapelusiki dla swoich skarbów. My tak właśnie zrobiliśmy. Wykorzystajcie plastelinę lub ciastolinę. Oto co nam wyszło. Później możecie posortować je kolorami według nowych nakryć głowy. Policzyć ile jest żołędzi w określonym kolorze itd.

A gdy nasz dzik się najadł, nabrał ochoty na zabawy, dzieci chowały się przed nim, gdzie się tylko dało!

Życzymy udanej zabawy!

Jeśli wykorzystacie naszą inspirację, prześlijcie nam koniecznie zdjęcia z zabawą i wyniki Waszych prac na zainspirujmalucha@gmail.com, Chętnie stworzymy z nich galerię.

Jeśli zabawa przypadła Wam do gustu, udostępnijcie ją u siebie w social mediach poprzez naciśnięcie przycisku poniżej lub polubcie nas na Facebooku TU

Dziękujemy!

Share on VKShare on FacebookShare on LinkedInPin on PinterestTweet about this on Twitter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.