Lampa lawa z produktów spożywczych FILMIK

Comment

ZABAWY PONIŻEJ 1 r.ż.
lampa-lawa-eksperyment3

Trochę magii w domowym zaciszu? Czemu nie! Dziś propozycja zrobienia lampy lawa. Jestem pewna, że każdy z was miał kiedyś taką w domu. Dziś możecie zrobić taką w domu razem ze swoimi maluchami, z bezpiecznych i ogólnodostępnych produktów.

Potrzebujecie:

  • olej spożywczy,
  • barwniki spożywcze,
  • woda
  • duża butelka lub wazon
  • tabletki musujące np. witamina C lub wapno.
  • strzykawkę lub pipetę

lampa-lawa-eksperyment

Butelkę lub wazon napełnijcie olejem w ¾ wysokości. Resztę dopełnijcie wodą, zostawiając około 3cm od góry. W oddzielnych kubeczkach rozróbcie barwniki spożywcze, najlepiej kilka kolorów wtedy efekt będzie lepszy! Barwniki za pomocą strzykawki lub pipety zakraplajcie do oleju, już samo ich wkraplanie będzie ciekawym doświadczeniem dla dzieci, w oleju pojawią się małe kuleczki – efekt na filmie.

Gdy ta część zabawy znudzi się dzieciom przejdźcie do kolejnej części – części właściwej robienia lampy lawa.

lampa-lawa-eksperyment1

Tabletkę podzielcie na kilka części. Każdy kawałek wrzucajcie do butelki oddzielnie. Wrzućcie pierwszy kawałek i poczekajcie aż zaczną tworzyć się bąbelki. Gdy pierwszy kawałek się rozpuści wrzućcie kolejny.

lampa-lawa-eksperyment2

Zobaczcie co się dzieje i opowiedzcie o tym dziecku –woda jest cięższa od oleju więc opada na dno. Tabletka musująca powoduje, że wytwarzają sę bąbelki, które wypychają kolorową wodę do góry. Gdy woda dojdzie do samej góry, zaczyna opadać na dno i obieg się zamyka.

Share on VKShare on FacebookShare on LinkedInPin on PinterestTweet about this on Twitter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.