Kolorowa ciecz nienewtonowska

Comment

ZABAWY 1-2 lata ZABAWY 2-3 lata ZABAWY PONIŻEJ 1 r.ż. ZABAWY POWYŻEJ 3 LAT ZABAWY TWÓRCZE ZABAWY W DOMU ZRÓB TO SAM
kolorowa-ciecz-nienewtonowska-3

Zabawa z cieczą jest niesamowitym doświadczeniem zarówno dla malucha, jak i rodzica który wcześniej nie miał styczności z czymś podobnym. Ciecz przy zgniataniu ma konsystencję plasteliny, a pozostawiona na chwilę wypływa przez palce! Zabaw da najwięcej radości dzieciom w każdym wieku, możecie nawet, w ramach badania otaczającego świata, zorganizować ją siedzącemu już niemowlakowi. Pilnujcie jednak by nie zjadł cieczy.

Potrzebujecie:

  • 1/2 szklanki wody z barwnikiem spożywczym (postarajcie się zrobił kilka kolorów cieczy)
  • kolorowe miski,
  • 1 szklankę maki ziemniaczanej,
  • opcjonalnie: barwniki spożywcze

przybopry

kolorowa-ciecz-nienewtonowska-1

Wszystkie składniki należy dokładnie razem wymieszać i możecie rozpoczynać zabawę. Ciecz można przelewać z ręki do ręki.

DSC01480

kolorowa-ciecz-nienewtonowska-3

Co ciekawe po uderzeniu ręką w masę, jest ona twarda, nie przepuści dłoni do środka. Kładąc jednak delikatnie rękę lub jakiś lekki przedmiot (my wykorzystaliśmy zwierzątka) na powierzchni, da ona złudzenie ruchomych piasków.

2015-09-221jjj

Próbując wrzucić do środka piłkę (najlepiej z kauczuku), okaże się, że będzie się ona odbijała. Jak to możliwe? My wykorzystaliśmy klocki, efekt był ten sam.

[

Do zabawy możecie wykorzystać również KOLOROWY RYŻ (<— sprawdźcie jak go wykonać) co zwiększy ilość doznań. kolorowa-ciecz-nienewtonowska-2

Trzeba przyznać, że za pierwszym razem, gdy wykonywaliśmy ten eksperyment, byłam przerażona jak uda mi się sprzątnąć powstały bałagan. Okazało się jednak, że jest to jedna z tych zabaw, po której sprzątanie odbywa się w tempie ekspresowym. Ciecz pod wpływem ruchu zmienia się w ciało stałe, bez problemu więc można było ją zebrać.

Jeśli zabawa przypadła Wam do gustu, udostępnijcie ją u siebie w social mediach poprzez naciśnięcie przycisku poniżej lub polubcie nas na Facebooku TU

Dziękuję!

Share on VKShare on FacebookShare on LinkedInPin on PinterestTweet about this on Twitter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.