Karty Grabowskiego – nauka dodawania i odejmowania dla dzieci – BAW SIĘ I UCZ

Comment

NASZE RECENZJE ZABAWY MATEMATYCZNE ZABAWY POWYŻEJ 3 LAT ZABAWY TEMATYCZNE
karta 7

Matematyka….. jest potrzebna w życiu praktycznie na każdym kroku. Codziennie coś przeliczamy, liczymy – dzieci to widzą i uczą się od nas. Obecnie – w dobie telefonów i kalkulatorów, coraz więcej osób ma problem z liczeniem w pamięci. Dlatego tak ważne jest by wyrobić w dzieciach (już od najmłodszych lat) zdolności do samodzielnego liczenia.

Karty grabowskiego 1

Jak wiecie od zawsze jestem zwolenniczką nauki przez zabawę. Franek chodzi już do zerówki więc coraz więcej wie i chce wiedzieć, coraz więcej pyta. Widzę, że bardzo lubi wszelkiego rodzaju zabawy związane z liczeniem, przychodzi mu to dość łatwo dlatego postanowiłam szukać gier które pozwolą mu na rozwijanie tej umiejętności. W ten sposób trafiłam na gry od Kapitan Nauka o których pisałam Wam ostatnio, a teraz również na KARTY GRABOWSKIEGO o których więcej w tym wpisie.

Długa przerwa świąteczna pozwoliła nam na zapoznanie się z KARTAMI GRABOWSKIEGO zestawem na dodawanie i odejmowanie  oraz tabliczką mnożenia. 

Karty Grabowskiego Tabliczka mnożenia oraz dodawanie i odejmowanie to dwa komplety specjalnie zaprojektowanych kart oraz zestaw unikalnych gier, które uczą dzieci poprzez zabawę właściwego dodawania, odejmowania oraz tabliczki mnożenia.

Karty 1

W tym wpisie przybliżę wam karty na dodawanie i odejmowanie, za kilka tygodni pojawi się recenzja karty na mnożenie.

Uważam, że dodawania i odejmowania najlepiej uczyć dzieci na konkretnych przykładach można ten proces  rozpocząć już z maluchami. Pokazujmy co stanie więc gdy z koszyka pełnego gruszek wyciągniemy trzy owoce, a co będzie gdy dołożymy kolejne cztery. Z czasem gdy dziecko rośnie wykorzystajmy do tego celu gry i zabawy. Najważniejsze jest by bawić się nauką, dzięki czemu sam proces będzie ciekawszy dla dziecka.  Z Kartami Grabowskiego można doskonalić umiejętności matematyczne i ćwiczyć myślenie logiczne.

CO ZAWIERA ZESTAW – Małe pudełko pełne możliwości …..

karty 3

W pudełku znajdziecie 58 dużych kart

  • cztery zestawy kart w różnych kolorach od 0 – 10 (zielone, czerwone, czarne, niebieskie)
  • cztery  jokery, w tych samych kolorach
  • zestaw kart od 11-20 (fioletowe)
  • dodatkowo 9 mniejszych kart z symbolami matematycznymi (+ – = < >).

Każda karta prezentuje cyfrę i dwa sposoby jej graficznego przedstawienia (za pomocą kafelków oraz kostek do gry). Jest to przydatne szczególnie dla dzieci młodszych które potrzebują jeszcze wsparcia wizualnego.

qrf

Na każdej karcie są kwadraty, ułożone po 10 w rzędzie i wypełnione jakimś symbolem (w zależności od koloru karty) w ilości takiej jaka przedstawiona jest na karcie np. liczba 5 ma zapełnionych 5 pól kwadratami. W ten sposób dziecko widzi, że do 10 brakuje kolejnych 5 kwadratów. Na początku dziecko samodzielnie będzie wskazywało symbole oraz puste miejsca i je liczyło. Z czasem wystarczy, że na nie spojrzy i już będzie wiedziało. W końcowej fazie nauki będzie korzystać już tylko z zapisu graficznego. Drugi zapis przypominający kostki do gry – figury w stylu Rusickiego – wizualny zapis danej liczby w postaci układu kropek przypominających właśnie kostki do gry.

karty5 karty 6 karty 4

Zestaw zawiera również książkę/podręcznik w którym znaleźć można szczegółowy opis tego jak korzystać z kart,  w nowym wydaniu książki znajdziecie 9 propozycji gier o rożnych poziomach trudności *gry łatwe ** gry trudniejsze *** gry trudne. Karty Grabowskiego zostały przygotowane tak by dzieci w każdym wieku mogły z nich skorzystać. Wystarczy jedna gra dziennie by wasze dziecko wkrótce stało się matematycznym mistrzem 😉

karty

Całą przygodę z kartami najlepiej zacząć od … początku czyli od gier o najniższym poziomie trudności, stopniowo przechodząc do trudniejszych. Dzięki temu dziecko się szybko nie znudzi, grając w coraz to nowsze gry, nawet nie zauważy kiedy nabywa nowych umiejętności matematycznych. Pudełko z kartami jest na tyle małe, że można je zabrać ze sobą praktycznie wszędzie. Zakres liczenia zależy tylko i wyłącznie od tego jaką grę wybierzecie. Możecie ćwiczyć umiejętności w zakresie 10, 20, a nawet wyżej w grze Super matematyk przekroczycie próg 100. Ale pamiętajcie wszystko stopniowo, dopasujcie poziom trudności gry do zdolności waszego dziecka. Jeśli zaczniecie od gier najtrudniejszych możecie je tylko zniechęcić…. na wszystko przyjdzie czas i pora.

karty 4

EDIT: post został zaktualizowany zgodnie z najnowszym wydaniem kart 21 listopada 2019

Zachęcam do śledzenia strony karty Grabowskiego na FB https://www.facebook.com/kartygrabowskiego

Share on VKShare on FacebookShare on LinkedInPin on PinterestTweet about this on Twitter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.