Jesienne, aktywne zabawy

Comment

ZABAWY 1-2 lata ZABAWY 2-3 lata ZABAWY NA ZEWNĄRZ ZABAWY POWYŻEJ 3 LAT ZABAWY RUCHOWE
Bez tytułu

Dziś propozycja dla aktywnych maluchów na jesienne dni. I tym razem do zabawy będziecie musieli wykorzystać dary natury – kasztany, żołędzie, dynie, jabłka i liście. Trudność poniższych zabaw dostosujcie do wieku waszego malucha.

W tej propozycji chodzi o to by dziecko się wybiegało, a przy okazji nauczyło się cieszyć ze swojego zwycięstwa lub godzić z porażką. Przy okazji nauczy się również współpracy z innymi.

Toczenie dyni

Potrzebujecie dwie, niewielkie, okrągłe dynie które dziecko lub grupa dzieci będzie mogła do siebie turlać, Wariantów tej zabawy może być całe mnóstwo, wszystko zależy od tego ilu będzie uczestników oraz w jakim wieku. Przy dwójce dzieci można toczyć dynię na zmianę do siebie lub turlać ją z górki. Przy większej ilości dzieci, stwórzcie drużyny i wymyślcie zabawy grupowe np. niech turlają do siebie mówić kolory, na kolor czarny nie można złapać dyni. Odpada ten kto się pomyli i mimo wszystko złapie dynie.

Kręgle z dyni

Potrzebujecie małą dynię i 6 butelek, które posłużą jako kręgle. Możecie oczywiście wykorzystać kręgle z dziecięcego zestawu. Jeśli zdecydujecie się na butelki musicie napełnić je np. wodą lub ziarnami, by nie były zbyt lekkie. Dalej zabawa przebiega w standardowy sposób, kulą jednak jest dynia. Przykład kręgli z dynią przedstawiałyśmy Wam w ramach zabaw na Halloween, możecie pobawić się również w tę wersję zabawy, szczegóły znajdziecie TU.

Poszukiwanie dyni

Potrzebujecie kilka dyni w różnych rozmiarach, schowajcie je na podwórku w wybranych miejscach, a następnie poproście maluchy be je odszukały. Jeśli dzieci bawią się w grupie, wygrywa ten kto znajdzie najwięcej dyni. Jeśli bawicie się ze starszymi dziećmi na koniec zabawy możecie dać im dodatkowe zadania – np. niech posortują dynie od największej do najmniejszej lub odwrotnie.

Nurkowanie po jabłka

Potrzebujecie kilka smacznych jabłek, tak by zachęcały do nurkowania. Do dużej miski wlejcie wodę i wrzućcie do niej jabłka. Gracze będą musieli wyłowić jabłka bez pomocy rąk, jedynie za pomocą ust. Nie jest to proste zadanie, zabawa zdecydowanie dla starszych dzieci ale również dającą dużo radości i śmiechu osobą dorosłym. Podpowiadamy, że łatwiej będzie Wam wyłowić jabłka z ogonkami lub te mniejszych rozmiarów.

Dmuchanie liści

Potrzebujecie kilka kolorowych już wyschniętych liści. Celem tego ćwiczenia jest pogłębienie oddechu, rozruszanie przepony oraz wydłużenie fazy wydechowej. Pozytywnie wpływa również na zapobieganie (w przyszłości) mówienia na wdechu. Należy pamiętać, że nieprawidłowe oddychanie, wpływa w sposób niekorzystny na wymowę. Te umiejętność ćwiczyliśmy również podczas zabawy w dmuchanie kulek z waty, szczegóły TU. Zasady są proste, w zależności od tego czy bawicie się z maluchem czy ze starszym dzieckiem. Maluchy niech spróbują po prostu zdmuchnąć liście ze stoły, dzieci nieco starsze mogą próbować przedmuchiwać liście z jednego na drugi koniec stołu. Jeśli bawi się dwójka dzieci, zróbcie zawody, czyj liść zostanie zdmuchnięty szybciej na druga stronę stołu.

Jeśli wykorzystacie naszą inspirację, prześlijcie nam koniecznie zdjęcia z zabawą i wyniki Waszych prac na zainspirujmalucha@gmail.com, Chętnie stworzymy z nich galerię.

Jeśli zabawa przypadła Wam do gustu, udostępnijcie ją u siebie w social mediach poprzez naciśnięcie przycisku poniżej lub polubcie nas na Facebooku TU

Dziękujemy!

 

Share on VKShare on FacebookShare on LinkedInPin on PinterestTweet about this on Twitter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.