Jak nauczyć dziecko samodzielnej zabawy?

Comment

ZABAWY 1-2 lata ZABAWY W DOMU
z logo 1

Każdy rodzic ma wiele spraw na głowie, każdego dnia. A czasem zwyczajnie zmęczony codziennymi obowiązkami, chce odpocząć, chociaż przez chwilę. Chyba nie przesadzimy pisząc, że każdy z rodziców zamarzył (chociaż raz) by dziecko pobawiło się samodzielnie.

Prawda jest taka, że trzeba w pierwszej kolejności nauczyć dziecko samodzielnej zabawy. Kiedy więc należy zacząć naukę ?

Do pierwszych urodzin, dziecko w większości potrzebuje uwagi, zdecydowanie bardziej  niż zabawy. Ta proporcja zmienia się, tuż po pierwszych urodzinach. Zabawy jednak, na samym początku przynajmniej, są skierowane bardziej na poznawanie właściwości samych przedmiotów. Zabawa, w rozumieniu dorosłych, zaczyna się dopiero około 1,5 -2 roku życia. Prawda jest jednak taka, że nawet mając 1,5 roku, Wasz maluch bardziej interesuje się (w dalszym ciągu) przedmiotami codziennego użytku, niż samymi zabawkami, przeznaczonymi dla jego wieku. Interesujący jest pilot do telewizora, telefon komórkowy rodzica, laptop, łyżki, garnki, rondelki, pojemniki. Sporo z tych rzeczy znajdziemy w kuchni, dlatego wygodnie będzie nam właśnie tam zając zabawą dziecko. O zabawach w kuchni. pisałyśmy już wcześniej.

Wiek 1-1,5 roku jest dobrym czasem, do zapoznania dziecka z domowymi obowiązkami. Jest to okres, gdy dziecko wszystko chętnie powtarza. Wydzielcie więc maluchowi, jego własną ściereczkę do kurzu, kupcie dziecięcy zestaw do sprzątania (odkurzacz, szczotka i szufelka). Zestaw naczyń plastikowych lub drewnianych, również będzie dobrym pomysłem. Nie liczcie jednak na to, że dziecko perfekcyjnie wysprząta cały dom, a Wy wtedy odpoczniecie. Bardziej chodzi o to, by przetarło kurze na stoliku, czy z kanapy skórzanej, a jeśli dacie maluchowi potrzymać włączony odkurzacz – będzie zachwycone. Franek tylko czeka kiedy będziemy odkurzać i jako pierwszy biegnie po podręczny odkurzacz, po skończonych, brudnych zabawach.

Zacznijcie więc uczyć Wasze dzieci, samodzielnej zabawy około1,5 – 2 lat.

1. Weźcie zabawkę do ręki i pokażcie jak się nią bawić.

Jeśli to jest lalka, powiedźcie jak ją można bujać, przebierać, jak jej zaśpiewać, położyć spać czy nakarmić.

Samochodzikiem można jeździć w przód i tył, podjeżdżać na kanapę, omijać przeszkody.

2. Po prezentacji, dajcie dziecku zabawkę i poproście by powtórzyło ją, niech spróbuje samodzielnie. Bądźcie cierpliwi, dziecko nie musi być akurat w humorze do takiej zabawy. Jeśli tak właśnie będzie, nie zmuszajcie go. Naukę zawsze można powtórzyć później

3. Jeśli dziecko wzięło z Was przykład,  to nie poprawiajcie go cały czas, jeśli nie powtarza krok w krok Waszych wskazówek. Niech bawi się tak jak chce. Z czasem nauczy się bawić tak jak pokazywaliście.

4. Kiedy dziecko opanuje własne warianty zabaw oraz te przedstawione przez Was, zaproponujcie mu kolejne wersje zabaw.

Można zbudować domek dla lalek, z klocków, a w naczyniach przygotować jej kaszkę i następnie ją nakarmić.

Samochodzikom można zbudować garaż, zrobić zjeżdżalnie, jeździć nimi pod górę a następnie z górki zjeżdżać.

5. Po kilku takich próbach i wskazówkach, będziecie mogli zająć się swoimi sprawami, podczas gdy dziecko, samodzielnie będzie bawiło się lalką lub samochodami.

6. Gdy dziecko będzie starsze, to nie będzie miało większych problemów, z tym by zorganizować sobie czas samodzielnie. Lecz do tego potrzeba trochę czasu, nauki i CIERPLIWOŚCI, Drodzy Rodzice 😉

Jeśli wykorzystacie naszą inspirację, prześlijcie nam koniecznie zdjęcia z zabawą i wyniki Waszych prac na zainspirujmalucha@gmail.com, Chętnie stworzymy z nich galerię.

Jeśli zabawa przypadła Wam do gustu, udostępnijcie ją u siebie w social mediach poprzez naciśnięcie przycisku poniżej lub polubcie nas na Facebooku TU

Dziękujemy!

Share on VKShare on FacebookShare on LinkedInPin on PinterestTweet about this on Twitter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.