Jak nauczyć dziecko liczenia?

Comment

ZABAWY 1-2 lata ZABAWY 2-3 lata ZABAWY MATEMATYCZNE ZABAWY NA ZEWNĄRZ ZABAWY POWYŻEJ 3 LAT ZABAWY W DOMU
zabawa klockami

Jeśli wasze dziecku już skończyło 1,5-2 lata, spokojnie możecie przystąpić do nauki cyfr, a właściwie do nauki liczenia. Im wcześniej nauczy się liczyć, tym łatwiej będzie mu w przyszłości. Oto kilka sposobów, jak bawiąc się z dzieckiem nauczyć je liczenia.Waszym głównym zadaniem, jest przekształcić zwykłe zabawy z dzieckiem w zabawy, które możecie zorganizować wszędzie. Pamiętajcie o podstawowym warunku, by nauczyć czegoś dziecko w wieku do 6 lat, nauka musi być zabawą. Zmuszając dziecko do czegokolwiek, możecie je tylko zniechęcić do nauki w przyszłości.

Liczcie przedmioty, które Was otaczają

Niech to będą naczynia, cukierki, jabłka, ołówki, jednym słowem – wszystko, co widzicie w najbliższym otoczeniu. A aby dziecko zapamiętało jak wygląda sama cyfra, kupcie zestaw magnesów lub zapisujcie je na tablicy magnetycznej, bloku rysunkowym.

Liczcie paluszki

Zaczynając naukę, pokażcie bobasowi jak liczyć na paluszkach swoich lub rodzica. Pokażcie mu sztuczki. Zabierajcie i dodawajcie kolejne, zakrywając je druga ręką, tak by dziecku wydawało się, że one znikają. Po każdym ruchu palców, mówicie ile akurat pokazujecie.

Obrazki, karteczki z cyframi i przedmiotami

Przy nauce liczenia dziecka, najważniejsze jest by miało naoczny materiał. Możecie pokazać mu jeden przedmiot, tłumacząc, że jest on jeden i pokazując mu obrazek z cyfrą 1. Nie śpieszcie się. Niech dziecko zapamięta najpierw liczenie do 3, później do 5. Gdy nauczy się już sprawnie liczyć do 5, zwiększcie granicę do 10. Za pomocą o realnych przedmiotów, zestawionych z obrazem cyfry, dziecko nauczy się nie tylko liczyć, ale i zestawić przedmioty z konkretnymi cyframi.

Filmy animowane

Mimo istniejących stereotypów o filmikach dla dzieci, jest teraz dużo dobrych i rozwijających filmów animowanych. W filmach tych, bohaterzy pomogą dziecku zrozumieć znaczenie cyfr
i pomogą je zapamiętać np. „Peg+ Kot”

Książki

Kolorowe książeczki też są doskonałym materiałem do nauki. Książki pomogą urozmaicić Waszą przygodę z liczeniem. Z czasem staną się dla Was niezastąpionym pomocnikiem.
Z całą pewnością znajdziecie je w każdej księgarni.

Magnesy

Kupcie kolorowe magnesy z cyframi. Najlepiej przymocujcie je na lodówkę, w zasięgu rączek  i wzroku Waszego dziecka. Wtedy dziecko będzie miało na nie stały podgląd, co pomoże mu wzrokowo szybciej je zapamiętać.

Malowanie

Ten sposób pomoże dziecku szybciej zapamiętać cyfrę. Narysujcie kontury cyfry, które dziecko ma zapamiętać, a następnie, razem z dzieckiem zamalujcie je. Możecie również obok rysować ciekawe przedmioty, lub śmieszne postacie. Wtedy nauka będzie ciekawsza
i bardziej zabawna.

Share on VKShare on FacebookShare on LinkedInPin on PinterestTweet about this on Twitter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.