Gra dla najmłodszych – LOTTO – Kapitan Nauka – recenzja

Comment

NASZE RECENZJE ZABAWY 2-3 lata ZABAWY POWYŻEJ 3 LAT ZABAWY W DOMU
20161118_174103

Poszukując prezentów na święta doszłam do wniosku, że gier dla dzieci w wieku 2-3 lat jest mało. Na szczęście w odpowiednim momencie natknęłam się na propozycję Kapitana Nauki – Gra Lotto Zwierzęta i Kolory. Jeśli więc i Wy szukacie czegoś ciekawego dla swoich maluchów, przeczytajcie poniższą recenzję. Może w ten sposób pomogę Wam znaleźć jeden z prezentów? A co ciekawsze, to propozycja zabawy dla całej rodziny!

Zasady obydwu gier są takie same, gracze muszą przyporządkować żetony do plansz i położyć je w odpowiednich miejscach na kolorowych kartach. W każdym zestawie jest 6 takich kart i 36 żetonów. Komu uda się ułożyć wszystkie na planszy (w odpowiednie miejsca), musi krzyknąć LOTTO!

Gra zapakowana w kolorowe pudełko z ciekawą grafiką, jest w stanie zainteresować malucha jeszcze przed jej otwarciem. My spędziliśmy sporo czasu na oglądaniu samego opakowania i odpowiedzi na wiele pytań z serii „A co to? A dlaczego? A po co? A gdzie?” itd. A po otworzeniu pudełka te pytania jeszcze się mnożą. Dobrą zabawą jest już samo wypychanie żetonów paluszkami z opakowania zbiorczego. A w środku – kolorowe karty i mnóstwo zabawy!

My naszą przygodę z Lotto rozpoczęliśmy od testu, a właściwie testy przeprowadziła Zuzia, która sprawdzała jakość wykonanych produktów. Kapitanie! Twoje żetony i plansze zostały wykonane z rzeczywiście grubej tektury, której nie straszne są pierwsze mleczne zęby 😉lotto5Kapitan Nauka w instrukcji podpowiada 4 warianty zabawy, o różnych poziomach trudności:

WARIANT 1 Pełzacza – w której wybiera się tylko jedną kartę, a z kupki z żetonami należy wybrać 6 pasujących na plansze żetonów.

lotto

WARIANT 2 Wymiatacza – układamy przed dzieckiem 2,3,4,5 a nawet 6 plansz, w zależności od stopnia zaawansowania, żetony mieszamy na środku stolika. Zadaniem gracza jest ułożyć wszystkie w jak najszybszym tempie.

lotto

WARIANT 3 Zapamiętywaczy – to zdecydowanie wersja dla starszych graczy. Każdy z uczestników otrzymuje jedną planszę. Wszystkie żetony wykładane są na środku stołu, ale obrazkiem do dołu, rewersem do góry (na którym widnieje Kapitan Nauka). Każdy z uczestników zabawy, po kolei odkrywa jeden żeton. Jeśli okaże się, że ilustracja na nim nie pasuje do jego planszy, musi położyć go odwróconego z powrotem (w to samo miejsce). I tu trudne zadanie! Uczestnicy muszą zapamiętać, gdzie znajdują się żetony pasujące do ich planszy. Ten komu uda się ułożyć wszystkie jako pierwszemu, będzie ogłoszony mistrzem spostrzegawczości. Reszta uczestników kontynuuje grę, aż do momentu ułożenia wszystkich żetonów.

lotto4

WARIANT 4 Rozrabiaczy – wersja do zabawy dla kilku graczy. Każda osoba losuje jedną planszę, żetony zaś wykładane są na środku stołu, obrazkami do gór. Zadaniem każdej osoby jest znalezienie (w jak najszybszym tempie)  wszystkich pasujących żetonów i krzyknięcie LOTTO! Tu liczy się refleks, spostrzegawczość. Kapitan podpowiada, że w tej wersji można wykorzystać wszystkie chwyty – łapać przeciwników za ręce, podmieniać plansze, zabierać żetony itp. No, no, no Kapitanie! Takie zagrywki nie są zgodne z duchem gry fair play! My do tego nie namawiamy! Chociaż (po cichu się przyznam) raz spróbowaliśmy. Ta wersja zabawy wywołała sporo śmiechu ale skutkowała najmniejszą ilością ułożonych żetonów.

lotto3

Gra idealnie ćwiczy motorykę małą (podniesienie żetonów i położenie w odpowiednie miejsce nie jest wcale łatwym zadaniem dla małych rączek). Jest dobrym ćwiczeniem na spostrzegawczość, koordynację wzrokowo-ruchową oraz koncentrację.

I choć na pudełku znajdziemy informację o tym, że gra przewidziana jest dla dzieci +2, starsze też będą się przy tym dobrze bawić. Poćwiczą zdolności porządkowania i grupowania. Gra rozwija również pamięć wzrokową. Dodatkowo wersja Zwierzęta, u nas sprawdza się idealnie przy zabawie z Zuzią, pokazujemy jej zwierzę na planszy lub żetonie i wydajemy odgłos danego zwierzaka. Gra jest rzeczywiście rozrywką dla całej rodziny. My świetnie bawiliśmy się całą trójką, a Zuzia równie chętnie obserwowała nasze zmagania, śmiejąc się głośno gdy ktoś krzyczał Lotto!!

lotto7

W wersji Zwierzęta znajdziecie m.in. wesołego jeża, bociana i motyle na polu, lisa, sowę i wiewiórkę w lesie, krowę, kurę i świnkę na wsi itd. Zabawa w Lotto będzie więc dobrą lekcją rozpoznawania zwierząt w ich naturalnym środowisku. Poćwiczycie też odgłosy tych zwierząt.

lotto6

Kolory to zestaw kart z kolorowymi obrazkami – poszukajcie czerwonej pelerynki kapturka, fioletowego kameleona, pomarańczowej dyni, żółtej taksówki, czerwonej biedronki.

My bawiliśmy się świetnie. Z całą pewnością będziemy wracali do tych gier jeszcze nie raz. Dodatkowo można je zebrać ze sobą wszędzie, małe pudełko nie zajmie zbyt wiele miejsca, dzięki czemu możecie je mieć zawsze przy sobie.

Gry kupicie tu -> LOTTO ZWIERZĘTA

LOTTO KOLORY

Uważajcie! Gra wciąga, Franek krzyczał LOTTO nawet przez sen! 😉

Share on VKShare on FacebookShare on LinkedInPin on PinterestTweet about this on Twitter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.