Ciekawe świata maluchy, nie przepuszczą okazji by pozaglądać do misek czy garnków, gdy rodzice krzątają się w kuchni. Wbrew pozorom , jest to idealny czas by pobyć razem. Najważniejsze jest by zadbać o bezpieczeństwo dziecka i właściwie zorganizować mu czas, tak by Wam nie przeszkadzał. Wspólne gotowanie daje wiele radości. Musicie tego spróbować.
U nas w domach, praktycznie codziennie maluchy pomagają w kuchni. Zarówno Asia jak i Franek, są pierwsi by posmarować pieczywo masłem, obrać jajko, marchewkę, urwać natkę do zupy, porwać liście sałaty itd. Asia jest fanka mieszania w garnkach i miskach, ostatnio nawet (przy pomocy mamy) nalewała zupę do miseczek. Franio chętnie doprawia dania, przelewa mleko z butelki do garnka na wieczorną kaszkę. Kilka pomysłów na organizację czasu w kuchni przedstawiłyśmy TU gdzie znajdziecie propozycje na zabawy matematyczne, oraz TU pomysły na zabawy rozwijające.
Jesteśmy przekonane, że również Wasze dzieci maja w sobie coś z małego kucharza. By je zainteresować, musicie wyznaczyć im odpowiednie zajęcie.
Podczas gotowania, możecie pośpiewać, poopowiadać bajki, wierszyki, nauczyć się nowych słów (nazw owoców, warzyw, przypraw itd.)., a nawet porozmawiać. Rozmowa z mówiącym, jeszcze trochę po swojemu 2-latkiem, bywa intrygująca ;-). Asia, zawsze gdy Irena, zaczyna kręcić się po kuchni, podstawia sobie krzesełko by wszystko widzieć. Franek po krześle wspina się na nasz ogromny blat, by być w centrum „akcji”.
Do kuchni możecie zabierać już nawet niemowlaki. Posadźcie je wtedy w bujaczku, w bezpiecznym miejscu, opowiadajcie co robicie. Niech czują zapachy, dotykają produkty itd. Będzie to dla nich świetna lekcja!
Dla nas najważniejsze, podczas wspólnego gotowania jest:
KONTAKT Z DZIECKIEM
W domu zawsze jest coś do zrobienia. Jeśli rzeczywiście nie możecie akurat zaangażować się w zabawę z dzieckiem, postarajcie się nie odsuwać go słowami „Nie mam czasu”, „Poczekaj, skończę gotować”. Dziecko może akurat potrzebować emocjonalnego kontaktu z Wami, więc zaangażujcie go we wspólne gotowanie.
LEKCJA POMOCY I WSPÓŁPRACY
Uwierzcie nam, że wspólne gotowanie może zaowocować w przyszłości. Nie bójcie się poprosić dziecka o pomoc i korzystać, gdy sam ją proponuje. W ten sposób dajecie mu jasny sygnał, że jego pomoc jest ważna, doceniacie jego chęci. Budujecie w nim również ważny nawyk – pomaganie innym i działanie w zespole.