Balon sensoryczny z kulkami hydrożelowymi

Comment

Sensoryka ZABAWY 2-3 lata ZABAWY POWYŻEJ 3 LAT ZABAWY W DOMU ZRÓB TO SAM
balon-z-kulkami-hydrozelowymi-7

Kulki hydrożelowe to kulki magiczne, ich użycie do zabawy zawsze gwarantuje dobrą rozrywkę. Hydrożele służą do nawadniania ziemi. Możecie je kupić przez Internet albo w dowolnej kwiaciarni. Z pozoru maleńkie kryształki, które po zetknięciu z wodą zmieniają swoją konsystencję. Mogą być kolorowe lub w jednolitych barwach. Bardzo łatwe do przygotowania – wystarczy zawartość małej torebki (lub kilku) wsypać do większej miski i zalać wodą. W ciągu kilku godzin zwiększą swoją objętość.

Już samo zanużenie rąk w tak przygotowanej masie gwarantuje doznania sensoryczne. Kulki są nietoksyczne, jednak musicie pilnować by nie trafiły w rączki (a następnie do buzi) tych najmniejszych dzieci – Zuzia tylko patrzyła jak się do nich dostać i skosztować.

Dziś proponuje wykorzystać je do stworzenie sensorycznych balonów. Dzieci poznają świat przez dotyk, wszelkiego rodzaju zabawy pobudzające ten zmysł zdecydowanie mu to ułatwiają. Balony które dziś przygotujecie będą dodatkowo idealnym gadżetem do ćwiczenia sprawności rąk, niezbędnej do pisania w przyszłości.

Potrzebujecie:

  • balony,
  • kulki hydrożelowe,
  • plastikową butelkę po napoju

Dokładną instrukcję znajdziecie w filmiku oraz poniżej: OBEJRZYJ 

Razem z dzieckiem w pierwszej kolejności, przygotujcie miskę, wlejcie do niej ciepłej (nie gorącej wody) i wsypcie kilka opakowań kolorowych kuleczek. W ciągu 8h będziecie mieli gotowe hydrożelowe kulki.  Już w takiej formie będą one ciekawą atrakcją dla Waszego malucha. Pozwólcie więc dziecku zanurzać w nich dłonie, bawić się kolorami. (Już wkrótce wpis o tym do jakich zabaw wykorzystać kulki). Jest to idealna zabawa sensoryczna, stymulująca zmysł dotyku i wzroku. Nawet podczas zabawy ze starszymi dziećmi, przypomnijcie im, że kulki nie służą do jedzenia, są na tyle atrakcyjne, że niektóre maluchy będą chciały ich spróbować.

balon-z-kulkami-hydrozelowymi-6

Gdy dziecko już wybawi się nimi, poproście by powrzucało je do przygotowanej butelki. Podczas tej czynności dodatkowo poćwiczy chwyt pęsetowy i motorykę małą – niech więc wrzuca paluszkami. Jeśli się zmęczy możecie dać mu łyżeczkę. Gdy butelka będzie już napełniona, na szyjkę naciągnijcie lekko nadmuchany balon (dzięki temu kulki będą łatwiej wpadały). Odwróćcie butelkę i potrząsajcie nią tak by jej zawartość wpadła do środka balonu. Jeśli udało Wam się już przesypać całość, zdejmijcie butelkę, spuście powietrze i zawiążcie balonik. Sensoryczna zabawka gotowa!

balon-z-kulkami-hydrozelowymi-1 balon-z-kulkami-hydrozelowymi-2

Uciskanie balonu jest bardzo relaksujące, może okazać się, że gdy dzieci zasną sami chętnie będziecie się nim bawić. Maluchy będą chciały zgniatać go z całej siły rączkami, nogami, a nawet brzuszkiem, kładąc się na nim całym sobą. Nasza balon wytrzymał takie ekstremalne zabawy.

balon-z-kulkami-hydrozelowymi-4

Proponuję więc byście zainwestowali w nieco grubszy, by zmniejszyć ryzyko ewentualnego pęknięcia i rozsypania się kulek. Oczywiście nawet jeśli się tak stanie, potraktujcie to jako formę zabawy i ćwiczenia motoryki małej. Wspólne zbieranie też może być zabawne, szczególnie jeśli po podłodze przemieszcza się młodsze rodzeństwo, które goni kulki razem z Wami, a Wy musicie je przegonić 😉

balon-z-kulkami-hydrozelowymi-5

balon-z-kulkami-hydrozelowymi-3

Jeśli wykorzystacie powyższą inspirację, prześlijcie koniecznie zdjęcia z zabawą i wyniki Waszych pracnazainspirujmalucha@gmail.com, Chętnie stworzę z nich galerię.

Jeśli zabawa przypadła Wam do gustu, udostępnijcie ją u siebie w social mediach poprzez naciśnięcie przycisku poniżej lub polubcie nas na Facebooku TU

Share on VKShare on FacebookShare on LinkedInPin on PinterestTweet about this on Twitter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.