13 zabaw z wykorzystaniem jesiennych liści

Comment

ZABAWY 1-2 lata ZABAWY 2-3 lata ZABAWY NA ZEWNĄRZ ZABAWY TEMATYCZNE ZABAWY W DOMU
jeienne-liscie-z-logo

Powoli lato odeszło w zapomnienie, na dworze zdecydowanie jesienne. Ta pora roku mimo gorszej pogody, jest okresem który sprzyja  zabawą. Jesienna przyroda dostarcza nam mnóstwo różnych materiałów do pracy z dzieci. W pierwszej kolejności zazwyczaj pojawiają się różnobarwne liście. Liście mają różne kolory, kształty, wielkości – mamy więc ogromne pole do popisu, ogranicza Was jedynie wyobraźnia. Dziś przedstawiam Wam 13 zabaw z wykorzystaniem liści.

Pod każdym zdjęciu znajduje się aktywny odnośnik do strony. Wystarczy go wcisnąć by zostać przekierowanym na właściwą witrynę.

OZDOBNA MISA Z LIŚCI

Coś pięknego! Obiecałam sobie, że sama ją wykonam jak tylko znajdę nieco więcej czasu. Wygląda niesamowicie – misa z liści będzie idealną ozdobą Waszego domu. Szczegóły jak ją wykonać znajdziecie na stronie naszych zagranicznych przyjaciół.

1-misa

Decorative leaf bowl

SONY DSC

DYI autumn leaf bowls

SZASZŁYKI Z LIŚCI

Zabawa prosta w organizacji ale dająca dzieciom wiele radości. Wystarczy poszukać kolorowe liście, w różnych kształtach i rozmiarach, by następnie ponadziewać je na długie patyczki. Zadanie wbrew pozorom niezbyt łatwe dla małych rączek. Taka aktywność sprzyja ćwiczeniom na motorykę małą.

2

 Jesienne szaszłyki 

DYNIA Z LIŚĆMI

Ta zabawa również będzie wyzwaniem dla małych dłoni i paluszkó! Znajdźcie w sklepie największą dynię, w domu poszukajcie pinezek, a podczas spaceru zbierzcie dużo liści. W domu wystarczy już tylko wygodnie usiąść do stołu i pod czujnym okiem opiekuna ozdabiać dynię.

3

Liściasta dynia

JESIENNA WYSPA

Czas na nieco kreatywności. Dajcie maluchom kilka różnych przedmiotów, które znajdziecie w domu (makarony, słomki, kartony itp) oraz te które znajdziecie podczas spaceru (liście, żołędzie, kasztany, patyki itp.) i sprawdźcie co z nich zrobią. U nas powstała jesienna wyspa, a co stworzą wasze dzieci?

4

Jesienna wyspa

ZWIERZĘTA Z LIŚCI

Wiecie, że przy użyciu tylko i wyłącznie liście możecie stworzyć całe mnóstwo zwierząt? Wystarczy kartka papieru, liście (w różnych kształtach, kolorach i rozmiarach) i trochę kleju. Kilka inspiracji znajdziecie tu, ale zdajcie się na swoją wyobraźnię!

5a

So creative!

1

Sinulaps

JESIENNA AKTYWNOŚĆ Z WYKORZYSTANIEM LIŚCI

Jesienią liście są wszędzie. Nie tylko spadają z drzew, tworząc piękne dywany, są na zdjęciach, rysunkach, książkach, ozdobach. U nas w domu są też na podłodze! Spytacie dlaczego? Bo służą jaka zabawa dla Franka. Liście przymocowałam taśmą przeźroczystą do podłogi, tworząc „ścieżkę aktywności”. Zasady są proste, spróbujcie tego u siebie.

6

Jesienna aktywność

RYSOWANIE ZA POMOCĄ JESIENNYCH LIŚCI

Na liściu (żyłkami do góry) połóżcie kartkę i delikatnie przygniatając, odrysowujcie liść. Trochę cierpliwości i precyzyjnych ruchów, pozwoli Wam na stworzenie pięknych rysunków.

7

Rysowanie za pomocą liści

MASKA Z LIŚCI

Propozycja na małe przebieranki. Na chwilę Wasze dziecko może stać się Jesienią we własnej osobie. Jak to zrobić? Szczegóły znajdziecie pod zdjęciem.

8

Maska

JEŻ I WIEWIÓRKA Z LIŚCI

Wystarczy wydrukować szablon jeża lub wiewiórki (a najlepiej to i to – obydwa znajdziecie poniżej) by później ozdobić je za pomocą liści w odcieniach brązu i stworzyć śliczne zwierzątko. Przykład jeża znajdziecie na tej stronie, ale tworząc ten wpis pomyślałam, że wiewiórka z liści też wyglądałaby uroczo. Koniecznie spróbujcie!

9

Krokotak

Szablony do pobrania (naciśnij prawym przyciskiem myszy i wybierz zapisz obraz jako…)

jez

stylowi_pl_hobby_felt-patterns_4476247

GIRLANDY Z LIŚCI

Jeśli lubicie jesień i liście, to będzie to idealna ozdoba do Waszego domu. Możecie stworzyć szablony i dać je dziecku do pomalowania lub zwyczajnie obsuszyć liście i zamocować je na cienkiej nitce. Piękna ozdoba gotowa!

10

Girlandy z liści

Przykład naturalnej girlandy znajdziecie tu:

10-a

 Preserving fall leaves

JESIENNA KOLEJNOŚĆ

Za pomocą liści możecie łatwo nauczyć dziecka pojęcia kolejności. Tym bardziej, że taka zabawę możecie spokojnie przeprowadzić już podczas spaceru. Nie wymaga również wcześniejszego przygotowania. W trakcie spaceru układajcie w kolejności, liście w różnych kolorach, rządki z liści i patyczków, z kamieni, z kamieni i liści itp. Możecie również liczyć liście, kamienie, patyki itp.

dsc02281-1000x620

Jesienna kolejność

JESIENNE MOTYLE

W pierwszej kolejności zbierzcie liście. Po dwa większe, najlepiej identyczne i 2 mniejsze (identyczne) tak jak skrzydła motyla. Zbierzcie tyle liści ile potrzebne będzie Wam, do zrobienia wybranej przez siebie liczby motyli. Podczas zbierania liści można porozmawiać z dziećmi o jesieni, o listopadzie. Niech popatrzą jak liście spadają z drzew, wyglądają wtedy jak prawdziwe motyle.

11

Jesienne motyle

MALOWANIE NA LIŚCIACH

Wiecie, że na liściach można stworzyć niepowtarzalne malunki? Wystarczy poszukać takich w różnych kształtach i kolorach, trochę je wysuszyć i tworzyć dowolnie co Wam się tylko wymarzy. A może znajdziecie liście które po dodaniu kilku szczegółów będą wyglądały jak jakieś zwierzę? Kilka inspiracji znajdziecie na angielskiej stronie.

12c 12

Artbarblog

painting-leaves-12

Painting leaves

Wkrótce zbiór zabaw tematycznie związanych z dynią, Zabaw z wykorzystaniem żołędzi, kasztanów itp. oraz inspiracje na Halloween. Śledźcie nowości na Zainspiruj Malucha!!

Share on VKShare on FacebookShare on LinkedInPin on PinterestTweet about this on Twitter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.