112 i inne telefony alarmowe

Comment

ZABAWY POWYŻEJ 3 LAT ZABAWY TEMATYCZNE ZABAWY W DOMU
miedzynarodowy dzień numeru 112 (1)  glowne

11 lutego to Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112. Numer 112 jest numerem alarmowym używanym w sieci telefonów stacjonarnych (w UE) oraz telefonów komórkowych na całym świecie. Można go wybrać w telefonie, który nawet nie posiada karty SIM. Numer należy wykręcić gdy niezbędna jest pomoc PRZYNAJMNIEJ dwóch służb ratowniczych. W innym przypadku należy wybrać numer konkretnej jednostki:

997 – policja

998 straż pożarna 

999 – pogotowie ratunkowe.

W związku z tym, że 11 lutego już dziś, postanowiłyśmy zapoznać nasze dzieci w tym numerem. Oczywiście nasze maluchu (2 letnie) są jeszcze zbyt małe, aby właściwie dogadać się przez telefon, uważamy jednak, że taka wiedza może jedynie zaprocentować na przyszłość. Aby nieco poćwiczyć, postanowiłyśmy zrobić to w sposób kreatywny, poprzez wspólną zabawę. Już pod koniec miesiąca na stronie Małe radości, znajdziecie zestawienie pomysłów (w tym również nasze) na temat tego jak sprawić by dzieci ten numer znały i umiały z niego korzystać. My przy okazji zabaw postanowiłyśmy przećwiczyć również inne numery alarmowe, w razie konieczności dzwonienia na pogotowie, karetkę lub policję.

Poniżej nasze propozycje.

TELEFON NA KARTCE

Potrzebujecie:

Po wydrukowaniu szablonów, pokażcie je dzieciom. Poproście by po prawej stronie znalazły numer (numery) napisany na „wyświetlaczu telefonu” np. 112, 998 i kredkami zamalowały ten właśnie numer. Cały czas powtarzajcie co to za numer i kiedy należy go wybrać na prawdziwej klawiaturze telefonu.

Gdy już numery po prawej stronie zostaną znalezione i odpowiednio zamalowane, poproście by maluchy za pomocą ciastoliny zakleiły cyfry które należy wcisnąć. W przypadku numeru 112, maluch będzie musiał nakleić dwa kolory ciastoliny na cyfrę 1, tak jakby dwa raz ją wciskał.

Ta zabawa prócz tego, że uczy znajomości wskazanego numeru, jest dobrym ćwiczeniem na motorykę małą.

SENSORYCZNY TELEFON

Potrzebujecie:

  • piankę do golenia,
  • cyfry na wzór klawiatury telefonu,
  • nożyczki,
  • dużą blachę.

Wytnijcie cyfry od 1-9 na wzór klawiatury telefonu, możecie do tego użyć wcześniej ściągnięty z naszej strony szablonu. Za pomocą pianki do golenia „narysujcie” na dużej blaszce z piekarnika telefon z guzikami. Na górze napiszcie numer 112, a na miejscu guzików ułóżcie wycięte cyfry. Tak przygotowaną blachę postawcie przed dzieckiem i poproście o wybranie odpowiedniego numeru.

miedzynarodowy dzień numeru 112 (5)

miedzynarodowy dzień numeru 112 (6)

Nasze dzieci nie powstrzymały się przed tym, by zabawę z pianką nieco zmodyfikować. I po krótkiej nauce wybierania numeru, na blaszce stworzyły prawdziwą myjnie samochodową, ćwicząc przy tym małe rączki. Wyszła nam w ten sposób zabawa sensoryczna. Wszystkie samochody specjalne zostały dokładnie umyte;-). Przy okazji przybliżyłyśmy im wiedzę na ich temat, mówiłyśmy o tym kiedy się je wzywa i w jaki sposób mogą ratować życie.

0 FB Miedzynarodowy dzien numeru 1121 0 FB Miedzynarodowy dzien numeru 112

Wpis jest częścią większej akcji, koordynowanej przez Kasię z bloga Małe Radości. Całość ma na celu popularyzację znajomości numeru 112 wśród dzieci. Do końca lutego, na stronie Małe Radości pojawią się wpisy z kilku blogów, z propozycjami tego jak w sposób ciekawy, podczas kreatywnej zabawy zapoznać maluchy z numerem ratującym życie! Zapraszamy do śledzenia nowości!

Znamy112logo

Jeśli wykorzystacie naszą inspirację, prześlijcie nam koniecznie zdjęcia z zabawą i wyniki Waszych prac na zainspirujmalucha@gmail.com, Chętnie stworzymy z nich galerię.

Jeśli zabawa przypadła Wam do gustu, udostępnijcie ją u siebie w social mediach poprzez naciśnięcie przycisku poniżej lub polubcie nas na Facebooku TU

Dziękujemy!

Share on VKShare on FacebookShare on LinkedInPin on PinterestTweet about this on Twitter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.